За опити за реабилитация на комунизма алармират обществени личности в

...
За опити за реабилитация на комунизма алармират обществени личности в
Коментари Харесай

Общественици загрижени от кампанията за реабилитация на комунизма

За опити за реабилитация на комунизма сигнализират публични персони в отворени писмо. То е адресирано до премиера Николай Денков, ръководителя на Народното събрание Росен Желязков, шефовете на парламентарните групи и и. ф. основен прокурор Борислав Сарафов. То е подписано от историци, преподаватели, адвокати, политолози, публицисти, някогашни министри и депутати и други

" Ние, български жители с демократични убеждения сме мощно обезпокоени от масираната акция за реабилитация на незаконния комунистически режим и от наклонността към рекомунизация на страната ни през последните години ", пишат те.

Според обществениците недвусмислено се проповядва оповестеният през 2000 година със закон за незаконен комунистически режим, в нарушаване на алинея 1 на член 108 от Наказателния кодекс, в който е записано: " Който проповядва фашистка или друга антидемократична идеология, или принудително изменяне на открития от Конституцията на Република България публичен и държавен строй, се санкционира с отнемане от независимост до три години или с санкция до пет хиляди лв.. "

В писмото се показва, че една от най-очевидните форми на проповядване на недемократичната комунистическа идеология е отбраната и рекламирането на пропагандните паметници, издигнати във прослава на тоталитарния комунистически режим. " Силно сме обезпокоени и от обстоятелството, че такива незаконни и антиконституционни дейности се правят от народни представители и водачи на парламентарни партии. Това съставлява директна опасност за конституционно открития либерален ред в Република България ", декларират обществениците за проблема към демонтажа на Паметника на Съветската войска, прочут като МОЧА (Монумент на окупационната Червена армия).

Според тях провеждащата се акция е част от хибридната война за ревизия на цивилизационния избор на България, а задачата е страната ни да бъде откъсната от Европейски Съюз и НАТО, които подсигуряват нашата сигурност, независимост и разцвет. В това създателите на писмото съзират национално изменничество. " Всеки, който работи за опазване на зависимостта на страната ни от Кремъл и за връщането ѝ в Евразийската зона на режими, ръководещи с принуждение и корупция, прави тежко закононарушение против нашия народ ", акцентират те. Очевидно е, че зад тези противозаконни действия стои днешната олигархия, в която са се трансформирали корумпираният политически хайлайф на комунистическия режим и репресивният му уред, акцентират обществениците.

В писмото се показват и други документи освен обнародвания на 5 май 2000 година Закон за оповестяване на комунистическия режим в България за незаконен, които дефинират комунистическите режими за тоталитарни и незаконни:

- Резолюция 1481/2006 година, призната от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа;

- документ 11112/2006 година на Комитета на министрите на Съвета на Европа за наказание закононарушенията на тоталитарните комунистически режими;

- Резолюция на Европейския парламент " Европейската съвест и тоталитаризмът " от 2 април 2009 г.;

- Решение на Народното събрание от 18 септември 2008 година за поддръжка на Пражката декларация " Европейската съвест и комунизмът ". Сред рекомендациите на Пражката декларация е и предлагането 23 август да бъде разгласен за ден на респект към жертвите на нацистките и комунистическите режими;

- Решение на Народното събрание от 19 ноември 2009 година, с което 23 август е избран за Ден наизуст за закононарушенията на националсоциалистическите, комунистическите и други тоталитарни режими и за удостояване на жертвите им.

" Уважаеми госпожи и господа, всеки един от вас има честен, парламентарен и политически дълг да бъде водач в битката против опитите за реабилитиране или налагане на недемократични способи на ръководство и против хибридната война против България. Вашата бездейност е равносилна на незаконно съучастничество ", декларират обществениците.

Те допълват, че неслучайно в Резолюцията на Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и съдействие в Европа от 3 юли 2009 година " Ново обединяване на разграничена Европа " се споделя: " 14. Изисква от държавните управления и парламентите на държавите-участнички да подсигуряват, че всякаква конструкция на ръководство или модел на държание, които попречват цялостната демократизация, или не престават съществуването на тоталитарното ръководство, или го показват в прелъстителен тип, или се стремят към връщането му, или не престават въздействието му в бъдеще, ще бъдат изцяло разградени. "

Авторите на писмото призовават премиера, и. ф. основен прокурор и ръководителите на Народното събрание и на парламентарните групи, съгласно конституционните си пълномощия и отговорности, да подхващат безапелационни дейности в отбрана на конституционно открития ред, законите на Република България, демокрацията и българските национални ползи.

Отвореното писмо е подписано от:

доцент доктор Борис Стоянов - историк, СУ

Васко Кръпката - музикант

кап. I сан Васил Данов

проф. дтн Вили Лилков - учител

Владимир Кисьов - ръководител на СОС 2003-2007, основен договарящ за присъединението на България в Европейски Съюз

Георги Боздуганов - журналист

Горан Благоев - историк и журналист

Евгений Михайлов - режисьор

проф. доктор Евелина Келбечева, историк

Ивайло Йонков - консултант в Столичен общински съвет

Иван Бутовски - публицист

Иван Сотиров, депутат в 37 Народно събрание и 40 Народно събрание

доцент доктор Красен Станчев - икономист и мъдрец

доктор Любомир Канов - психиатър

Марио Топчийски - юрист

проф. доктор Милена Стефанова - учител СУ

проф. д.н. Милко Палангурски - историк, ВТУ

доцент доктор Момчил Баджаков - политолог

Николай Василев - политолог

Николай Ненчев - някогашен министър на защитата

доцент доктор Огнян Минчев - политолог

доктор Петър Москов - някогашен министър на опазването на здравето и депутат в 43 Народно събрание

проф. доктор Пламен Павлов - историк, ВТУ

Росен Елезов, режисьор

Станислав Станев - юрист

доцент доктор Светослав Живков - историк

Спас Димитров - депутат в 36 Народно събрание и 37 Народно събрание

доктор Стефан Иванов - историк

Стойко Стоянов - публицист, основен редактор на уеб страницата " Фактор "

Стоян Радев, режисьор

Христо Кирчев - кмет на Варна (1991-1999) и депутат в 39-о и 40-о Народно събрание

Христо Христов - публицист, публицист, откривател на комунистическото минало
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР