Японският министър-председател Фумио Кишида каза, че китайските военни учения, насочени

...
Японският министър-председател Фумио Кишида каза, че китайските военни учения, насочени
Коментари Харесай

Японският премиер се срещна с Пелоси, нарече китайските учения „тежък проблем“

Японският министър-председател Фумио Кишида сподели, че китайските военни учения, ориентирани против Тайван, съставляват „ тежък проблем “, който заплашва районния мир и сигурност, откакто пет балистични ракети, изстреляни в границите на ученията, се приземиха в японската изключителна икономическа зона, съобщи Асошиейтед прес.

Кишида, който направи изказване след работна закуска с председателката на камарата на представителите на Съединени американски щати Нанси Пелоси и нейната делегация от конгресмени, сподели, че изстрелванията на ракети „ би трябвало да бъдат спрени неотложно “.

Китай, който твърди, че Тайван е част от неговата територия и е заплашвал, че в случай че се наложи ще го анексира със мощ, назова провокация визитата на Пелоси на самоуправляващия се остров по-рано през седмицата. А през вчерашния ден стартира военни учения, в които са включени тренировки за изстрелване на ракети в шест зони към Тайван. Това са най-големите военни маневри на Китай от средата на 90-те години.

Японският министър на защитата Нобуо Киши сподели, че пет ракети са се приземили през вчерашния ден в японската изключителна икономическа зона край Хатерума – остров южно от основните острови на Япония. Министърът сподели, че Япония е протестирала пред Китай, тъй като ракетите заплашват японската национална сигурност и живота на японците.

Японският първи посланик Йошимаса Хаяши, който е на районен конгрес в Камбоджа, сподели, че дейностите на Китай „ засяват тежко мира и стабилността в района и интернационалната общественост и ние настояваме за незабавното преустановяване на военните учения “.

На работната закуска са били наказани също общата угриженост за сигурността, поради дейностите на Китай, Северна Корея е Русия. Двете страни са удостоверили решимостта си да работят за мир и непоклатимост в Тайван, сподели министър председателят Кишида.

Предстои Пелоси да организира среща и с японския си сътрудник – ръководителя на долната камара на японския парламент Хироюки Хосода.

Няколко дни преди визитата на Пелоси Тайван беше посетен от японска делегация от висши японски законодатели, измежду които беше някогашният боен министър Шигеру Ишиба.

Ишиба сподели, че Япония работи със Съединени американски щати за попречване на спор в Индийско-тихоокеанския район, само че желае и отбранително съглашение с Тайван.

Пелоси сподели на конференция в Токио, че Съединени американски щати „ няма да разрешат “ на Китай да изолира Тайван като не разрешава на американски висши представители да посещават острова, предадоха АП и Агенция Франс Прес.

Те няма да изолират Тайван като ни пречат да пътуваме до такава степен, сподели 82-годишната Пелоси, която приключва в Япония последния стадий от азиатската си обиколка.

Тази обиколка в района „ не е имала за цел смяна на статуквото тук в Азия, смяна на статуквото на Тайван, увери Пелоси.

От 1979 година Вашингтон признава единствено едно китайско държавно управление – това на Пекин, само че в същото време продължава да оказва поддръжка на тайванските управляващи, основно посредством забележителна продажба на оръжия, отбелязва Агенция Франс Прес.

Пелоси сподели, че визитата й в Тайван е обвързвана със закона за връзките с Тайван, гласуван от Конгреса на Съединени американски щати през 1979 година и обхващащ връзките сред Вашингтон и Тайпе.

Става дума за установяването на мир в Тайванския пролив и за поддържане на статуквото, добави Пелоси като похвали великата тайванска народна власт, икономическото благополучие и „ уважението към всички поданици “ на острова.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР