Втора година продължава кампанията Спаси живот в планината“ за снабдяване

...
Втора година продължава кампанията Спаси живот в планината“ за снабдяване
Коментари Харесай

Продължава кампанията за поставяне на дефибрилатори в най-посещаваните хижи

Втора година продължава акцията „ Спаси живот в планината “ за доставяне на хижи в България с дефибрилатори. Благодарение на самодейността през предходната година с такива уреди към този момент са оборудвани 10 високопланински места за настаняване. Цената на един дефибрилатор дружно с образованието е към 5000 лв..

„ Тази година продължаваме с акцията, като за момента сме обезпечили дефибрилатори на още четири места. Целта тази година е да осигурим още 10 дефибрилатора, което се равнява на сумата от 45 000 лева, като досега сме събрали почти 42 000 лева Осем дефибрилатора съм купил, което почти изразходва към този момент събраната сума, и ще ги разпращаме до края на месеца в съответните хижи “, разяснява пред БНР планинският лидер Бранислав Бранков.

Внезапното прекъсване на сърцето е главната причина за преждевременна гибел в Европа. Жертвите на сърдечния арест са 10 пъти повече, в сравнение с в автомобилни произшествия, естествени бедствия и пожари, взети дружно.

Кампанията „ Спаси живот в планината “ е взаимна самодейност на „ Живи планини “ и фондация „ Първите три минути “. Даренията се набират с продажба на календари за 2025-а. Те са с авторски фотографии на Бранислав Бранков – планински лидер, планинар, фотограф и основател на календара „ Живи планини “.

„ Въобще не ме интересува кое би трябвало да е политика на страната и кое – не. И съгласно мен е доста скъпо, че се случва от общността за самата нея. Защото по този метод хората са мощно свързани с провеждането на тази акция и ще бъде оценена от самите тях доста по-високо, просто тъй като вземат участие и са ангажирани “, разяснява Бранков.

Идеята е до края на този зимен сезон още 10 от най-посещаваните и наличните планински хижи в Рила, Пирин, Стара планина, Витоша и Родопите да бъдат снабдени с дефибрилатори.

„ Най-големите фактори са посещаемост и досегаемост. Ако човек може да иде с въжен превоз или с кола до хижата е ясно, че там постоянно има големи скупчвания на хора и там е по-вероятно нещо да стане “, означи още Бранков.

На местата, където има огромно скупчване на хора, автоматизираните външни дефибрилатори са наложителни, безапелационен е Бранислав Бранков.

Дефибрилаторите са доста значими в сериозни обстановки. Използвани в първите три минути, те усилват неколкократно възможностите за избавяне на живот.

Поддържането на автоматизираните външни дефибрилатори се прави веднъж на няколко години.

Освен за доставяне на хижи с дефибрилатори, средствата се употребяват и за обучаването на хижарите за работа с тях, сподели още Бранислав Бранков.
Източник: zdrave.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР