Всяка година 1000 души умират преждевременно, вследствие на дейността на

...
Всяка година 1000 души умират преждевременно, вследствие на дейността на
Коментари Харесай

Хиляда души умират годишно вследствие на дейността на "Марица-изток", сочи изследване

Всяка година 1000 души умират прибързано, в резултат на активността на въглищните мини и енергийните мощности в комплекса " Марица-изток ", а работещите се опасяват за бъдещето си, ако въгледобивът спре. Въпреки това, ниската цена на електрическата енергия остава водещ фактор за популацията за енергийната политика, а не здравето и последствията от въглеродните излъчвания. Това сочат данните от проучването " Регионален демографски и социално-икономически разбор на региона на " Марица-изток ".

България е подписала " Европейския зелен пакт ", съгласно който до 2030 година въглеродните излъчвания би трябвало да се понижат с 55% по отношение на индикаторите от 1990 година Европейската комисия упорства за 70% редуциране на потреблението на въглища до 2030 година по отношение на равнището от 2015 година

Анализът от проучването включва икономическите проблеми и вероятности на " Марица-изток ", настоящата социално-демографска обстановка в областите Стара Загора, Нова Загора, Раднево, Гълъбово и Димитровград, демографската прогноза, изследване на настройките на българското население на енергийния преход, теренни изследвания и вероятни сюжети за демографско и социално-икономическо развиване на региона до 2040 година Изследването е направено от експерти от Националния институт по геофизика, геодезия и география при Българска академия на науките, Института за стопански проучвания при Българска академия на науките и Софийския университет и фондация " Фридрих Еберт ".

Авторите на изследването показаха три вероятни сюжета за демографското и социално-икономическото развиване в региона до 2040 година:

Доц. доктор Георги Бърдаров, един от създателите на изследването, уточни първия сюжет като " най-адекватен ". Той добави, че под " интензивен преход " в подтекста на " Марица-изток " се има поради закриване на минимум половината мощности до края на 2026 година и цялостно излизане от въглищната енергетика най-късно до 2035 година Той изясни, че съответната поддръжка включва създаване на териториален проект, а като образец даде основаване на инфраструктура за новаторски бизнес в района, включващ индустриална зона сред Раднево и Гълъбово.

Той акцентира неналичието на връзка от страна на държавната власт с локалната власт и хората в района. По думите му от дълбочинните изявленията с общинските управляващи се схваща, че в популацията има безпорядък и боязън за тяхното бъдеще, които се трансформират във все по-засилени емиграционни настройки. Бърдаров подчертава върху неналичието на схващане на смисъла на " зеления преход " и недоверието в така наречен " обективен преход ". Работещите в предприятието са главно в предпенсионна възраст и са сериозни към концепцията за преквалифициране, споделиха създателите на проучването.

Анализът включва и изследване на настройките на българското население за резултатите и бъдещето на въглищната енергетика от социологическата организация " Галъп интернешънъл ". Проучването, направено измежду 809 души, сочи, че за популацията най-важният фактор в националната енергийна политика са ниските цени на електрическата енергия, следвани от националната енергийна сигурност. Ефектите от въглищната енергетика върху здравето се подреждат на трето място измежду респондентите - 12.4%.

55.8% от респондентите дават отговор, че съгласно тях е нужно да се постави изпитание да се запазят въглищните електроцентрали допустимо най-дълго време. Малко над 20% са на мнение, че въглищните електроцентрали би трябвало да се закрият. Социологът Първан Симеонов сподели, че респондентите се водят от икономическите фактори, а не от здравни и екологични. Той добави, че се вижда ниско равнище на доверие на хората от района към българските институции, което се трансферира и към Европейския съюз.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР