Всички гледаме на света по уникален начин. Буквално! Заради комбинация от

...
Всички гледаме на света по уникален начин. Буквално!
Заради комбинация от
Коментари Харесай

Каквото и да си мислите, този лимон не е жълт

Всички гледаме на света по неповторим метод. Буквално!

Заради композиция от физични и умствени фактори, методът, по който ти виждаш нещо, най-вероятно е радикално друг от метода, по който аз го виждам, написа obekti.bg.

В този случай не е въпрос единствено на позиция. Ако си мислиш, че лимонът на фотографията или видеото по-долу е жълт, грешиш! В действителността лимонът всмуква всички забележими дължини на вълната. С изключение на жълтата светлина - точно тя се отразява в ретината ви.

Когато гледате лимон от екрана на компютъра си обаче, нещата стоят по малко по-различен метод. Вашият екран изобщо не създава жълта светлина. Всъщност - той излъчва само алена, синя или зелена.

Най-интересното и озадачаващо нещо в тази ситуация е, че индивидът във видеото, вижда действителна жълта светлина, до момента в който следи лимона в стаята, до момента в който вие - подправено жълто. Абсолютно никакъв жълт цвят не се отразява от екрана, с цел да попадне върху ретината.

Нашите очи разполагат с три типа конусовидни кафези, които са положителни в приемането на друг вид цветове. Едната се оправя чудесно със синия, друга – с аления, а трета – със зеления цвят. Забелязвате ли, че не съществува клетка, отговаряща за жълтия цвят (нито пък за лилавия, оранжевия, кафявия и т.н.).

Как тогава очите ни виждат жълтия цвят?

Дължината на вълната на жълтото попада сред тази на аленото и зеленото. Съответно – когато даден обект отразява жълта светлина към ретината ви, конусовидните кафези за зеления и аления цвят се задействат. Мозъкът ви си споделя – „ Подобно нещо се случва, когато нещо е жълто. Значи то евентуално е тъкмо такова. “

Ако един екран – било то на компютър или смарт телефон – желае да ви накара да видите жълто, би трябвало просто да изпрати малко зелена и алена светлина към очите ви. Стига пикселите да са задоволително дребни, че да не можете да ги различите по настрана, мозъкът ви ще си каже: „ Получавам зелена и алена светлина. Това се случва, когато обектът е жълт. Значи би трябвало да е подобен. “

Реално видяно мозъкът ти те заблуждава да виждаш жълто, когато в действителност на екрана няма даже един-единствен жълт пиксел. Странно, нали?
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР