Съдът даде ход на делото по колективен иск срещу НАП заради безпрецедентния теч на данни през 2019 гoдина
Всеки може да се причисли към желае в делото против Национална агенция за приходите
Светлин Желев 17:20 | 26.11.2024 4 СподелиНай-четени
IT НовиниДаниел Десподов - 13:56 | 25.11.2024Пробив: електрическото задвижване на Mahle може да работи непрестанно при 92% от оптималната изходна мощ
IT НовиниЕмил Василев - 14:00 | 25.11.2024Китайски учени са създали сходство на АК-47 с нулев обратен тласък, който може да се употребява от съвсем всеки дрон
IT НовиниЕмил Василев - 23:15 | 24.11.2024Илън Мъск завоюва 35 милиарда $ за една седмица и стана най-богатият човек в историята
Светлин Желевhttps://www.kaldata.com/Главен редакторСофийски градски съд даде ход на делото, по което бяха заведени няколко групови желае, обединени в обща искова молба, против Национална организация по приходите (НАП) поради приключването на персонални данни през 2019 година Изтичането на персонални данни от масивите на Национална агенция за приходите през 2019 година засегна милиони лица, в и отвън България.
След над три години прекъсване и преустановяване на производството, съдът даде ход на делото. Очаква се, че ще даде период най-малко до март 2025 за присъединение на лица, които са наранени от теча на персонални данни. Това е един от дребното групови искове в България.
“Това не е иск за отбрана на правото на персоналните данни, което е самостоятелно право. Исковата молба цели да принуди страната да дава качествени и сигурни електронни услуги посредством данъчната си организация. Нещо, в което тя се провали през 2019 година – и в никакъв случай не го призна и не разкри дали го е поправила, ” сподели Жулиета Мандаджиева, един от процесуалните представители на Колектива.
Към груповия иск могат да се причислят лица, чиито данни са били обработвани от Национална агенция за приходите в интервала май 2018 до 15.07.2019 година
Смисълът на груповите искове е, че посредством тях група хора се борят против обществена неправда, като да вземем за пример неработеща страна и институции, замърсяване на околната среда, порочни процеси и така нататък Принципът на груповите искове у нас е жителите да се сплотяват, съдят и, в случай че завоюват обезщетение, то парите би трябвало да се употребяват за коригиране на публичната щета – образование на фрагменти, възстановяване на обществен достъп и така нататък, т.е. на напред във времето е публичния, а не персоналният интерес.
Така, да вземем за пример, вследствие на заведен групов иск през 2021 година съдът осъди Столична община да предприеме ограничения за против мръсния въздух.
С груповия иск против Национална агенция за приходите се упорства в зала да бъдат привлечени някогашния и сегашния шефове на Национална агенция за приходите, с цел да отговорят на въпроси свързани с невъзможността организацията да отбрани данните на жителите и да обезпечи сигурна електронна услуга, за основаването и потреблението на описи по професионален или политически симптом и за подхванатите ограничения за ограничение на тези практики за отбраната на данните на жителите.
Комисията за отбрана на персоналните данни (КЗЛД) наложи санкция от 5 100 000 лева на Национална агенция за приходите, тъй като приходната организация не е подхванала нужните ограничения с цел да обезпечи сигурност на обработването на персонални данни които обработва и не е приложила механически и организационни ограничения, които да са съответни за размера и значимостта на данните, с които борави. Давността на санкцията изтече без Национална агенция за приходите да заплати наложената й глоба, само че констатациите от решението остават, в това число над 20 наложителни наставления за предприемане на ограничения за повишение отбраната при обработка на персонални данни в приложения за електронни услуги към жителите и въвеждане на рестриктивни ограничения за достъп до базите данни и други.