Всеки, използвал климатик, знае че охлаждането през лятото може да

...
Всеки, използвал климатик, знае че охлаждането през лятото може да
Коментари Харесай

Учени искат да спасят арктическия лед с проект за $500 милиарда

Всеки, употребявал климатик, знае че охлаждането през лятото може да е скъпо. Но има нещо, което ще направи сметката ви за ток да изгледа оскъдна спрямо най-новото предложение на учените: те желаят да възстановят изчезващия арктически лед, като построят най-голямата климатична система на света. Ако бъде сбъднат, планът ще коства повече от $500 милиарда.

Изчислява се, че със сегашните темпове на размразяване, Антарктида може да остане без лед през лятото още през 2030г. Това е двойно по-бързо от климатичните модели отпреди няколко години, което е много притеснително.

Идеята е странна, само че в действителност може и да проработи

Звучи откачено, само че на процедура има логичност. Стивън Деч, физик от Аризонския университет, стои зад концепцията. Той желае да конфигурира милиони, задвижвани от вятъра, помпи в Антарктида, които да разпръскват морска вода върху остатъка от тънкия лед през зимата. Това би удебелило леда с към 1м, което е много, имайки поради, че половината от ледената завивка на континента е с дебелина към 1.5м.

По-дебелият лед значи по-дълготраен лед. Така заплахата ледът да изчезне през летните месеци се намалява доста. Всъщност Деч и неговият екип пресмятат, че в случай че съумеят да натрупат метър лед, би означавало все едно да върнат времето със 17 години. Планът е толкоз упорит, че ще би трябвало доста държавни управления по света да си поделят разноските по производството и монтажа; никоя страна не би могла сама да си го разреши.

Източник: iskamdaznam.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР