Все още няма активни разговори с Газпром“. Дадохме индикация, че

...
Все още няма активни разговори с Газпром“. Дадохме индикация, че
Коментари Харесай

Росен Христов с усукани отговори за „Газпром“, руския газ и арбитража, който ще загубим

Все още няма дейни диалози с „ Газпром “. Дадохме индикация, че желаеме да преговаряме по контракта, като имаме оферти за промени, които да актуализират контракта. Очакваме отговор през днешния ден или до понеделник. Това съобщи в ефира на Нова ТВ служебният министър на енергетиката Росен Христов.

Едно от предложенията ни е да удължим периода за приемането на останалото количество газ, дадено до края на 2022, който да вземем при започване на 2023 година и това да стане до края на отоплителния сезон. Освен това ние предлагаме да плащаме, когато сме получили газа, а не да  плащаме в задатък парите, които се превалутират, и чак тогава „ Газпром “ да ни пуска газа. Не зная обаче по какъв начин това юридически може да бъде завършено. Има сериозни моменти, по тази причина не бързаме с договарянията с „ Газпром “. Ако не одобряват нашите условия или разновидността, който ще ни предложи „ Газпром “ не ни удовлетвори, тогава ще прекратим договарянията, уточни министърът. 

Христов изясни, че искания по контракта могат да имат и двете страни, само че за нас рискът е по-голям. Защото договорът планува арбитраж, при който ние можем да загубим.
 „ Газпром “ прави смяна в изискванията на заплащания, които ние не одобряваме. Искаме промени, само че „ Газпром “ не се съгласява и договарянията стопират. Логиката е елементарна – неустойките, които би трябвало да платим тъй като не одобряваме тяхната скица на заплащания, прави рискът за нас доста огромен, опита се да изясни проблема енергийния министър. 

Запитан дали пробвайки се да преговаряме с „ Газпром “ не го легитимираме като благонадежден и предан сътрудник, Христов отговори витиева, обяснявайки, че и сега купуваме съветски газ, само че през медиатори. 

Що се отнася до това дали по този метод не финансираме войната на Путин, енергийният министър уточни, че първо Германия би трябвало да спре да купува съветския газ. Що се отнася до нарушение на глобите – тогава би трябвало да се види какво се случва в другите европейски страни – всички компании, без значение частни или държавни са те, купуват при изискванията, сложени от „ Газпром “.

Енергийният министър изясни също, че България се е отказала от 7-те танкера полутечен газ поради неприемливост на цената. 

Отказахме се от втечнения газ, тъй като не можахме да осигурим слотове на естествени цени. Те бяха раздадени, а медиаторите ги предлагаха на прекомерно високи цени, които щяха да създадат цената на газа неприемлива за българските консуматори и бизнес, акцентира Христов.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР