Метеорологичните условия, които разпалиха горски пожари в източна Канада по-рано това лято – и изпратиха струи опасен въздух в САЩ – станаха по-вероятни и по-интензивни от климатичната криза, според нов доклад публикувано във вторник.
Учени от инициативата World Weather Attribution – която изчислява ролята на изменението на климата при екстремни метеорологични явления – откриха, че причиненото от човека изменение на климата удвоява повече от два пъти вероятността от горещи, сухи и ветровити условия, които са предизвикали пожарите в Квебек между май и юли и направи това предразположено към пожари време поне с 20% по-интензивно.
Сериозността на сезона на пожарите в Квебек до края на юли също е станала с 50% по-интензивна от изменението на климата, според доклада.
Въздействието на изменението на климата може да е много по-голямо, отколкото показват данните от проучването, каза Фридерике Ото, съосновател на WWA и старши преподавател в Grantham Institute в Обединеното кралство, който добави, че докладът е използвал най-консервативните оценки.
Горските пожари са сложни за изследване поради плетеница от фактори, които им влияят, но учените казват, че изменението на климата, предизвикано от изгарянето на изкопаеми горива, зарежда заровете в полза на по-опустошителни пожари.
„Става очевидно, че сухите и топли условия, благоприятстващи горските пожари, стават все по-чести и по-интензивни по света в резултат на изменението на климата“, каза Клер Барнс, научен сътрудник в института Грантъм и автор на доклада.
Френски пожарникари се опитват да гасят горски пожари в Lac Larouche в Квебек, Канада, на 28 юни 2023 г. Лейтенант Ема UIISC7/SOPFEU/Anadolu Agency/Getty ImagesКанада преживя безпрецедентен сезон на пожари тази година, сред горещи и сухи условия. От май до юни беше най-топлият двумесечен период в Канада от началото на записите през 1940 г., счупвайки предишния рекорд със значителна разлика - 0,8 градуса по Целзий (1,4 по Фаренхайт).
Повече от 15 милиона хектара (над 37 милиона акра) в цялата страна са опожарени – площ с размерите на Илинойс. Пожарите убиха най-малко 17 души и наложиха евакуацията на над 150 000.
Квебек беше особено засегнат, като най-голямата опожарена площ от всички канадски провинции. Досега горските пожари са опустошили 5,2 милиона хектара (12,8 милиона акра), около 26 пъти повече от средното количество, изгорено до края на август.
Пожарите също причиниха опасни нива на замърсяване на въздуха в Канада и част от САЩ, което доведе до затваряне на училища и в двете страни и скок на посещенията в болници, свързани с астма. Димът от пожарите стигна дори до Западна Европа.
Това е най-лошият сезон на горски пожари, който Канада някога е преживявала, и остават още повече от два месеца.
Димна мъгла от горски пожари в Канада покрива квартал Бронкс в Ню Йорк на 7 юни 2023 г. Дейвид Ди Делгадо/Гети изображенияЗа да разберат ролята на изменението на климата в пожарите, учените от WWA разгледаха „огненото време“ – включително високи температури, силни ветрове и сухи условия, всички от които помагат на пожарите да се разпалват, разпространяват и засилват.
Учените са използвали данни от Fire Weather Index – мярка за опасност от пожар – за да преценят устойчивостта на екстремни условия на пожар, както и тежестта на сезона на пожари като цяло. След това те използваха климатични модели, за да разберат ролята на изменението на климата.
Те заключиха, че сезон на горски пожари, толкова тежък като този, който Квебек преживя до края на юли, е най-малко седем пъти по-вероятно да се случи поради изменението на климата и че предизвиканото от човека затопляне прави общия сезон на пожари в Квебек поне с 50% по-висок интензивен.
Изменението на климата също направи времето на пиковите пожари в Квебек през същия период поне два пъти по-вероятно и с 20% по-интензивно, според доклада.
Докато пожарите в Квебек бяха безпрецедентни, авторите на доклада пишат, че „те вече не са изключително необичайни“.
В днешния климат, който е с около 1,2 градуса по Целзий по-топъл от прединдустриалните времена, подобни климатични условия могат да се очакват веднъж на всеки 25 години, се казва в доклада.
Около 1000 пожара продължават да бушуват в Канада, като 200 от тях горят в Северозападните територии, където хиляди хора бяха евакуирани в петък от столицата Йелоунайф. Около 35 000 души са под заповед за евакуация в Британска Колумбия.
Воден бомбардировач с хеликоптер лети над горския пожар в Камерън Блъфс близо до Порт Албърни, Британска Колумбия, Канада, във вторник, 6 юни 2023 г. Джеймс Макдоналд/Блумбърг/Гети изображенияКира Хофман, противопожарен еколог в Университета на Британска Колумбия и Изследователския център на долината Бълкли, която не е участвала в доклада, каза, че има много фактори, които допринасят за сезоните на екстремни горски пожари, включително дърводобив, мащабни разчиствания и изоставяне на местните пожари техники за управление.
Но всички тези фактори си взаимодействат с климатичната криза, каза тя пред CNN. „Бързо променящият се климат създава по-дълги, по-сухи и по-горещи сезони на горски пожари в Канада“, каза Хофман.
Едно от основните притеснения с все по-интензивното поведение на пожара е въздействието върху управлението на горските пожари, каза Майкъл Фланиган, изследователски председател в Британска Колумбия за предсказуеми услуги, управление на извънредни ситуации и пожарна наука в университета Томпсън Ривърс.
„Ако видим повече дни над праговете за интензивност на пожара, ще видим повече евакуационни пожари, повече опожарени площи и повече въздействия върху обществото“, каза той пред CNN.
„Докато не спрем да изгаряме изкопаеми горива“, каза Ото в изявление, „броят на горските пожари ще продължи да нараства, изгаряйки по-големи площи за по-дълги периоди от време.“
Брандън Милър от CNN допринесе за репортажа