Плочите скоро ще изпреварят компактдисковете, музиката вече е по-голям бизнес от киното
Ето няколко обстоятелството, които не сме предполагали, че ще забележим: музиката към този момент е по-голям бизнес от киното, а винилът е на път да измести компактдисковете. Това се споделя в нов отчет на някогашния основен икономист на Spotify, който от десетилетие следи цената на музикалния бизнес.
Уил Пейдж е прекарал 10 години в пресмятане на цената на музикалните авторски и изпълнителски права, които са правата, генериращи заплащания, когато музиката е отпечатана на плочи, стриймвана през Spotify или пускана по радиото. И цената на тези авторски права се е нараснала от 25 милиарда $ през 2014 година до 45.5 милиарда $ в този момент.
За съпоставяне, бизнесът с филми е на стойност 33.2 милиарда $. Докато музиката се повишава, филмите понижават: приходите от боксофиса в международен мащаб доближиха своя връх през 2019 година и възлизат на 41.9 милиарда $, пише hicomm.bg.
Не е наложително приходите от музика да отиват при изпълнителите - множеството от парите за музика отиват при голям брой посредници; не всички музиканти, които свирят музика, са я написали, а писането на музика е мястото, където се намират най-ценните авторски права - само че в отчета са разказани някои забавни трендове.
Според Пейдж единствено в Съединени американски щати плочите ще донесат на звукозаписните компании 1 милиард $ през 2024 година Това значи, че приходите от тях са на път да изпреварят тези от компактдискове освен в Съединени американски щати, само че и в международен мащаб.
Настъпила е смяна и в начина, по който музиката генерира пари. През 2023 година приходите от музикални осъществявания онлайн изпреварват тези от лицензиране на обществени осъществявания, когато търговски обекти като магазини или хотели заплащат лиценз за стартиране на музика на своите гости.
Цифровият стрийминг, което не е изненадващо, към този момент надминава радиото и другите типове радиоразпръскване; на последните се падаха над 50% спрямо 5% на стрийминга, само че в този момент стриймингът е по-големият източник на пари.
Интересно е, че се следи доста нарастване на глокализацията. Това са случаите, в които реализатори от целия свят пеят на личните си езици, само че имат огромни шлагери на други места.
Например колумбийски реализатори печелят повече пари от стрийминг в Съединени американски щати, в сравнение с от цялата колумбийска музикална промишленост.