Времето, което остава до приземяването на тежащия един тон марсоход

...
Времето, което остава до приземяването на тежащия един тон марсоход
Коментари Харесай

Остават по-малко от три денонощия до приземяването на “Кюриозити” на повърхността на Марс!

Времето, което остава до приземяването на тежащия един звук марсоход “Кюриозити ” на повърхността на Марс, от ден на ден понижава. За “Кюриозити ” остават по-малко от три денонощия странствуване в галактическото пространство, след което марсоходът ще се озове под непозната земя и непознато небе. Всичко това е повече от вълнуващо. Това не е научнофантастичен филм или сюжет от научнофантастичен разказ. Това ще е нещо, което ще се случи в нашата действителност!

Според последните вести от НАСА “Кюриозити ” продължава да се намира в положително положение и няма някакви основни проблеми, върху които екипът работи. Космическият уред лети на вярната траектория и заради тази причина полетният екип се отхвърли от подготовката за незабавна корекционна маневра, която би зародила в някакъв непредвидим миг. Тази маневра, в случай че имаше потребност от нея, щеше да бъде изпълнена при положение в случай че някакъв незабавен случай попречеше на екипа да извърши обикновено плануваната пета корекционна маневра (която ще бъде извършена през днешния ден, на 3-ти август, в случай че има потребност от нея). Полетият екип също по този начин се отхвърли да обнови съответстващото възобновяване на параметрите за софтуера по време на събитията при нахлуване, втурване и кацане.

 Curiosity landing moments

Марсоходът “Кюриозити ” ще се спусне на повърхността благодарение на специфична система, наречена “небесен кран ”. Image credit: NASA/JPL-Caltech

 

Изгледайте още: “Седем минути смут ” – видеоклип от НАСА по отношение на кацането на “Кюриозити ” със надписи на български език

Прочетете публикацията: Нестандартните системи за кацане на Марс

“Кюриозити ” ще кацне на повърхността на Марс в понеделник, 6-ти август в 8:31 ч. (сутринта) българско време. Кацането на марсохода ще бъде следено от три орбитални галактически апарата – орбиталните автоматизирани станции на НАСА “Марс Одисей ” и “Марс Риконисънс Орбитър ” и от европейската автоматизирана станция “Марс Експрес ”. От тях единствено “Марс Одисей ” ще предава информация за кацането в действително време, до момента в който другите две ще записват информацията на борда и ще го препредават по-късно. “Марс Риконисънс Орбитър ” ще се опита и да снима спускането, до момента в който “Кюриозити ” се намира под парашута си – като шансът снимането да е сполучливо е 60%. През 2008 година “Марс Риконисънс Орбитър ” съумя да снима спускането на дребния спускаем уред “Феникс ”, когато кацаше в северните полярни равнини на Марс.

Но като изключим наблюденията от орбиталните галактически сонди, компютърът на “Кюриозити ” ще би трябвало да извърши процедурите по кацане напълно в автоматизиран режим, без никаква помощ от Земята. Радиосигналът пътува от Марс към Земята в продължение на 14 минути, до момента в който за самото кацане са нужни единствено 7 минути! Това значи, че когато на Земята постъпи информация за нахлуване в атмосферата, в действителност “Кюриозити ” към този момент ще е кацнал на Марс и ще се намира на повърхността от седем минути – било то в работоспособно положение или на части.

Екипът на НАСА е убеден в работоспособността на системата за кацане, само че някои опасности в никакъв случай не могат да бъдат отстранени. Винаги съществува фактор, като да вземем за пример ниско атмосферно налягане, напречни ветрове или остри скали, които биха могли да доведат “Кюриозити ” до разбиването му. Процентът на успеваемост на задачи до Марс като цяло не е висок – като от всички задачи, изпратени към Червената планета, половината са аварирали. Процентът на успеваемост на НАСА е по-висок, само че и американската организация си има своите провали. През 1999 година спускаемият уред “Марс Полър Лендър ” и две микро-сонди “Дийп Спейс 2 ” по едно и също време се разрушава в региона на южните полярни шапки на Марс. Успехът не е обезпечен, само че всички се надяваме на него!

Източник: cosmos.1.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР