Проблемът „Азов“: Кой даде повод за агресията на Путин
„ Водещите натовски страни, в опит да реализират личните си цели, поддържат крайни националисти и неонацисти в Украйна за всичко “, съобщи Владимир Путин в ранната заран на 24 февруари. Буквално по същото време първите съветски ракети летяха към задачите си, а танковете пресичаха границата.
Две седмици след началото на войната, оповестена в Кремъл като „ демилитаризация и денацификация на Украйна “, спорът е надалеч от решение. И двете страни са изгубили хиляди бойци, близо 2 млн. цивилни са прокудени от домовете си, стотици са починалите почтени, а вредите по инфраструктурата са за милиарди долари.
Наистина ли Русия на Путин организира „ интервенция “ против екстремисти на територията на своя комшия или всичкото говорене по тази тематика е просто опит за оправдаване на експанзията? Отговорът на този въпрос надалеч не е толкоз елементарен. Ще го потърсим през историята на една организация, която притегля вниманието на целия свят към този момент 8 години – батальонът „ Азов “, който през днешния ден е полк в Националната армия на страната.
Кои са те?
" Азов " стартира съществуването си във фракцията „ Секта 82 “ на почитателите на футболния „ Металист “ (Харков). Като покровител на батальона е апетитен олигархът Игор Коломойски, който по това време е губернатор на Днепропетровска област.
Ултрасите проведено вземат участие в сраженията с подкрепяните от Москва сепаратисти в Донбас.
Украинската войска първоначално се оказва изцяло неподготвена за обстановката – има доста дезертьори, а останалите военни се оказват неефективни. На този декор, на бойците от „ Азов “ не им липсва военен дух и вземат участие в доста от борбите, които за дълго време определяха до каква степен се простира въздействието на сепаратистите.
Идеологията на организацията е ултранационалистическа, като в персонално качество нейни членове носят неонацистки знаци. Голям % от тях не са православни християни, а изповядват т.нар родноверие, което твърди, че възвръща античната славянска вяра. Парадоксално на фона на настоящия спор, само че „ Азов “ е срещу участието на Украйна в НАТО и в Европейския съюз.
Действията на националистите в Донбас им дадоха опция да се трансфорат в публична част от украинския правоохранителен уред (и да се окажат забъркани в ), само че Организация на обединените нации свързва полка с съответни военни закононарушения като разграбване на домове, мъчения и противозаконни арести.
Израелски правозащитници желаеха прекъсване на продажбите на оръжие от еврейската страна за Украйна поради антисемитизъм – въпреки в редиците на организацията да има евреи и управлението ѝ да сочи Израел като страна за образец.
Твърди се, че позволяват участие на чужденци, като мъжът, умъртвил над 50 души при офанзиви против мюсюлмани в Нова Зеландия през 2019 година разгласи, че е бил част от украинските екстремисти, въпреки да няма безапелационни данни за това.
Случилото се стана мотив членове на американския Конгрес от Демократическата партия да изискат „ Азов “ да бъде разгласен за терористична организация.
Към момента връзките сред организацията и олигарха Коломойски са неразбираеми. Президентът Володимир Зеленски се считаше за непосредствен до него, само че връзките им охладняха много преди войната. Освен това предприемачът получи през 2021 година възбрана за влизане в Съединени американски щати поради данни за корупция и други незаконни действия. През същата година членове на " Азов " и се стигна до конфликти с полицията.
За да научите първи най-важното, изтеглете приложението на bTV Новините за и!
Бъдете с нас и във и!
Източник: btvnovinite.bg
КОМЕНТАРИ