Водещ: Г-н Димов, каква е правителствената позиция за бъдещето на

...
Водещ: Г-н Димов, каква е правителствената позиция за бъдещето на
Коментари Харесай

Министър Нено Димов: Ако искаме чист въздух, трябва да имаме стабилна енергетика


Водещ: Г-н Димов, каква е държавната позиция за бъдещето на комплекса " Марица изток "?

Нено Димов: Правителството одобри позиция, която изрично не желае по-високо качване на упоритостите. Тоест това, което е контрактувано на интернационално равнище и на европейско до този миг, не може да бъде променяно в повишение на упоритостта, не могат да бъдат давани повече пари на трети страни, с цел да реализират упоритости, т.е. Европейски Съюз да ги финансира, и изрично не желаем 10 години да се отварят под каквато и да било форма сходен вид договаряния или проверка на постигнатите в този момент съглашения, с цел да можем да забележим какъв ще бъде резултатът след първите съглашения за 10 години. И в случай че се постанова, тогава да се приказва още веднъж.

Водещ: Това е позицията на кабинета. Ще реализираме ли дерогация, безсрочно удължение на периода на въглищата при " Марица "?

Нено Димов: За " Марица " 2 процедурата съвсем завърши. На 26-и този месец изтече едномесечният период за публичното разискване, до края на декември месец би трябвало да завърши процедурата по издаване на дерогация. Което на процедура значи, че " Марица изток " 2 към този момент, другите предстоят, ще може да оперира с тези въглища до привършване на количествата.

Водещ: Благодаря ви за това. Да се върнем на позицията ви за кабинета. Казвате, че ще отстоявате и никакви промени повече. От друга страна, се качват цените на тези излъчвания, плащаме от ден на ден, което го прави Европейски Съюз, доколкото разбирам, въпреки всичко тя управлява тази търговия.

Нено Димов: Частично, да.

Водещ: Какво можем да създадем ние? Полша е с нас, разбирам, че и Германия ненапълно е недоволна. Може ли да се сложи тази полемика в Европа отново?

Нено Димов: Всъщност ние с Полша сме от доста дейните, да кажа Полша е преди всичко, ние постоянно заставаме в поддръжка на Полша в този вид претенции.

Водещ: Там са 100 хиляди миньори.

Нено Димов: Сигурно, на тях 80 % от енергетиката им зависи от това. Но като цяло би трябвало да сме доста наясно, че повишение на излъчванията сега не могат да бъдат позволени. Между другото още на Съвета на министрите по околната среда на 9 октомври аз бях изрично в отбрана на това, че не би трябвало да се покачват. И тогава успяхме дружно с полски сътрудници и с други от Централна и Източна Европа и с Германия да блокираме желанието на някои страни от Европейски Съюз за повишение на излъчванията. Постигнахме това блокиране.

Водещ: Кои са тези страни, които желаят?

Нено Димов: Това са най-вече скандинавски страни, които желаят. От вида на Холандия, Швеция, Ирландия за моя изненада. Този вид страни са, които желаят повишение на излъчванията. Ние успяхме да го блокираме. Не се реализира това нещо. Всъщност за това, което е залегнало сега в държавното позиция, още аз съумях да го реализира на срещата на министрите. Когато се срещнаха министър-председателите, министър-председателят също го сложи изрично и влезе в протоколите. Така че това е безапелационната позиция на българската страна.

Водещ: Да, тъй като ние разбираме тази алтернатива. От една страна, желаеме по-чист въздух, само че въпреки това, тези хора би трябвало да имат своята работа. И не може да слагаме супертежки стандарти, които несъмнено звучат отлично на хартия в Европа.

Нено Димов: Чисто официално, в случай че желаеме по-чист въздух, това значи, че би трябвало да имаме въпреки всичко постоянна енергетика. Защото в противоположен случай ние знаем, че главен източник на замърсяване на въздуха е битовото отопление. Тоест в случай че тези хора, които сега се топлят на ток, не могат да си разрешат тока, това значи още по-мръсен въздух. Така че от тази позиция това е и за по-чист въздух. Запазването на комплекса.

Водещ: Има някакъв късмет да го запазим, да го задържим, Европа няма да успее да наложи никакви промени към този момент.

Нено Димов: Вижте, това явно е избран вид политика, която Европейски Съюз води, апропо тя беше сякаш монополна политика в света. Знаете, че Тръмп излезе от Парижкото съглашение. Новият бразилски президент, днеска четох информация, че евентуално той ще извади Бразилия от това споразумение…

Водещ: Няма ли да стресне другите страни?

Нено Димов: Предполагам, че това ще бъде развой на преосмисляне, тъй като в края на краищата от едната страна, несъмнено, стоят избрани промени, на които сме очевидци, въпреки това обаче, стоят други промени. Това са социално-икономическите условия, които по никакъв метод не могат да бъдат подценявани. Ние би трябвало доста ясно да си даваме сметка, че в края на краищата хората, тяхната работа, тяхното благоденствие не се построява единствено на чиста околната среда, а и на стопанска система, на салдото сред двете. Ако салдото бъде изтърван, тогава при всички състояние едно от двете ще страда, а по този метод ще страдат и хората.

Водещ: Казахте за чистия въздух, дано да ви покажем и карти, които имаме на България и на София, дано да погледнем. Това, което виждаме, е, не виждам легендата тук, само че допускам, че зеленото е по-чистия въздух от жълтото и аленото. Да ви попитам за това систематизиране. Има ли тежък проблем със замърсяването на въздуха, или е единствено в огромните градове?

Нено Димов: По принцип е в огромните градове, само че желая да кажа, че замърсяването в България е единствено от фини прахови частици. Казвам това, тъй като в други страни има доста повече замърсители, които са регистрирани като високи. Примерно като азотни окиси в Германия, главен проблем. Така че фините прахови частици, в които имаме двайсет и няколко града с превишение, макар че през последните години те намаляват…

Водещ: Но пък са изключително рискови също…

Нено Димов: Не споделям, че не са. Казвам, че това е единствено един замърсител, върху който би трябвало да се фокусираме. По останалите осем или девет индикатора, по които се следи въздухът, той е в нормите. Между другото до момента данните, които има, демонстрират, че и Варна ще излезе тази година от градовете с наднормено замърсяване. Тоест няма да надвиши позволения брой на превишение на замърсяването на въздуха с фини прахови частици. Така че има наклонност. Но, несъмнено, остават двайсет и няколко града…

Водещ: Какви ограничения се взимат?

Нено Димов: Приключи един план на Световната банка, която проекта за деяние, който би трябвало да предприемем, и програмата за чистотата на въздуха, който апропо в 10 часа ще има публично разискване в Министерството на околната среда и водите с всички заинтригувани. Естествено, те са ориентирани най-вече към общините, само че има условия на национално равнище. Ще стартира с тях.

Водещ: Дайте ги, тъй като би трябвало да забележим по какъв начин се оправяме. Какви са те?

Нено Димов: На национално равнище това, което към този момент е реалност в Закона за чистотата на атмосферния въздух, признат на първо четене от Народното събрание, е въвеждането на условия към качеството на твърдите горива. Тоест наличие на сяра, пепел и мокрота в твърдите горива.

Водещ: Въглищата, които се продават.

Нено Димов: Въглищата, дървата.

Водещ: Как се поверява това? Дървата, които са на борсата, аз мога да си ги купя от Околовръстното.

Нено Димов: Това е въпрос най-вече на организация апропо. Дава се правото в този закон в Министерството на земеделието да откри ред, по който да организира този надзор. При всички положения ние задоволително е, жестоко казано, да ги насечете на пролетта и да изкарат шест месеца до изгарянето им…

Водещ: За да са сухи.

Нено Димов: Не задоволително, само че по-сухи от това, в случай че ги изсечете незабавно.

Водещ: Това усъвършенства нещата.

Нено Димов: Ами на процедура усъвършенства. Ако страната бъдат изсушени, те отделят към 40 % по-малко излъчвания, в сравнение с в случай че са влажни. Тук не приказваме единствено за външната влага, а и самата вътрешна влага.

Водещ: Тази логистика ще желая да я видя, по какъв начин ще ги накарат да секат единствено пролетта, а през другото време.

Нено Димов: Вижте, тук приказваме още веднъж, дано да си дадем сметка, това не става дума за всяко едно село или всеки един град, това става дума главно за огромните градове, където има концентрация…

Водещ: Аз разбирам да купуват от такива, добре, да речем, че подобен надзор ще има. Какъв е другият?

Нено Димов: Другият, който е предоставен на Държавната организация по метрология и механически контрол, това е за твърдите горива, като тук основата е, че всеки вносители или производител на твърди горива за битово отопление, държа да подчертая, би трябвало да има документ от акредитирана европейска лаборатория, че това гориво, което внася в страната…

Водещ: Има това наличие.

Нено Димов: … има това наличие. В противоположен случай той няма да има право. Държавната организация ще ревизира по документи, само че при сигнали и подозрения ще изградим лаборатория….

Водещ: … и ще прави разбор.

Нено Димов: И ще прави разбори. Като тези въглища би трябвало да се конфискуват в интерес на страната, в случай че не отговорят на качествата, и респективно могат да бъдат изгаряни в тецовете, които имат уреди за филтриране.

Водещ: Проблемът не е обаче в тези единствено, които купуват дърва и въглища. Да кажем, че страна, въглищата ще ги вземат от следени пунктове. Горят гуми, в гетата горят безусловно неконтролирано каквото си желаят. Там по какъв начин направляваме?

Нено Димов: Там сте изцяло прав, само че това към този момент е нещо, което минава оттатък въобще позволеното. И сега е неразрешено да се горят гуми. А тука това, което правихме предходната зима, и евентуално тази с още по-голяма интензивност със Столична община, непрекъснати инспекции там, където те могат да стигнат до крайния клиент. Няма по какъв начин да влезете в къщата, само че при всички положения това би трябвало да се спре на изхода. Тоест сервизите, които са проверявани предходната година…

Водещ: Които продават?

Нено Димов: Сервизите, които продават, местата, на които се изхвърлят. Миналата година правихме доста огромни инспекции взаимно със Столичната община, тази година ще продължат тези неочаквани инспекции. Защото би трябвало да се прекъсне линията, стигайки изобщо до дома, в който може да бъдат изгорени. Не би трябвало да може да се позволява до такава степен. Не е никога елементарно.

Водещ: Продавачите, да, да се надяваме, че ще засилят контрола. Въпросът е в старите коли, за които стана дума. Предложиха да се покачат налозите, чухте реакцията, знаете дебатите по това. България е от дребното страни, които по този начин дебатират, въпреки това, хората са /…/ остарели коли. Нужно ли е на кабинета това? Такова разтърсване? Не би трябвало ли примерно да го въведем оттук насетне, а не тези, които към този момент са купили. Хората се опълчиха против този опит за непорочност на въздуха.

Нено Димов: Не би трябвало да противопоставяме налозите и изобщо положението финансовото на хората със здравето им. При всички положения. Защото това е част от здравето на хората.

Водещ: Същото важи и за " Мариците “. Но там се съобразяваме с стопанската система.

Нено Димов: Искам да ви кажа, че " Мариците “ са направени стотици милиони вложения, с цел да могат да се създадат сереочистващите съоръжения, с цел да може тя въобще да приказва, там. вложенията са доста и в цялата страна приблизително равнището на замърсяването от промишлеността е сред 3 и 5 %, на битовото отопление е над 50 %. Така че това, което е идната стъпка…

Водещ: А на превоза какъв брой е? На колите.

Нено Димов: На превоза е в порядъка на към 40 %. Така че доста сериозен…

Водещ: Голям фактор.

Нено Димов: Много сериозен фактор. Като го споделям това усреднено за страната. Има градове с изключения, в които промишлеността има по-сериозен дял, само че тук приказвам усреднено. Ние би трябвало да си даваме сметка и това може би е начало на смяна в мислената, че съществуването на тази екологична съставния елемент е нещо, за което би трябвало да се стартира да се мисли. Защото вие самият знаете, че увеличаването…

Водещ: Не би трябвало ли да ги изкарвате напред? Да кажем оттук насетне които купуват такива, да знаят, че ще бъдат по-тежки налози. Човекът към този момент е купил тази кола и в този момент изведнъж…

Нено Димов: Данъкът не е по-тежък, тъй като данъкът е в границите на под 10 лв., когато приказваме за най-старите коли. Защото те по този начин и по този начин са доста ниски налозите сега. Така че данъкът, който се увелича, не се увелича в действителност значително, данъкът се усилва доста малко, само че въвеждането на тази нова съставния елемент стартира да ни учи да мислим, че и това е значимо, тъй като това е директно обвързвано със здравето ни. И отново споделям, в случай че ние сложим на тезгяха от едната страна парите за здраве, от другата за налози, ще забележим, че тези първите са доста повече и оттова доста повече може да спестим.

Водещ: Ако не създадем промяна в опазването на здравето, не знам дали ще спестим каквото и да е.

Нено Димов: Това към този момент е друга тематика.

Водещ: Вчера излезе информация, че в Страсбург на съвещание към комитета по тази Бернска спогодба, по която наши зелени съдят „ Струма “, те изгубиха във всички български съдилища, в този момент в Европа разбирам са отхвърлени всички техни искания.

Нено Димов: На процедура да. Всъщност да кажем известие или информация, която беше предоставена, бюрото на Бернската спогодба искаше да се насрочи външен обзор на оценката за влияние върху околната среда, нещо, което като процедура не съществува, нещо, което непосредствено се намесва в една самостоятелна страна. Нещо повече, българското законодателство неведнъж е било преглеждано и то…

Водещ: Кой го е изискал това?

Нено Димов: Български неправителствени зелени организации, може и политически организации. Всъщност това е една добре известна група от хора, които по всевъзможен метод саботират модернизацията на българската страна. Те на процедура употребяват всичките демократични средства за това.

Водещ: Не мина този път номерът. „ Струма “ може да се строи към този момент.

Нено Димов: Да, да не мина, Бернската спогодба изрично отхвърли тези претенции и оттук насетне това, което може да се прави, е да се подадат съответните фишове, с цел да продължи процедурата, към този момент отвън екологичните процедурите. Дотук свършихме с екологичните, оттук насетне към този момент си стартират процедури, които Министерството на районното развитие…

Водещ: Няма риск да загубим тези пари поради интервала, за който са отпуснати, поради това закъснение?

Нено Димов: Предполагам, че сътрудниците са си създали тази сметка. При всички положения това, което е в рамките и се следи от Министерството на околната среда, завърши с Бернската спогодба.

Водещ: Отивате на тази среща в Полша дружно с президента, където ще се разисква климатичното съглашение, Парижкото, и предното от Киото, това, което знаем като Парижко последно. С каква позиция отивате с президента?

Нено Димов: Всъщност това е позицията на страната, с която започнах, и ще я повторя. Никакви упоритости повече от тези, които към този момент са договерени, никакви договаряния по междинни договаряния в границите на тези 10 години, които предстоят, и изрично отвращение Европейски Съюз да отделя повече средства за трети страни, в сравнение с тези, които към този момент е приел. Тоест ние одобряваме договорностите досега, считаме, че сме част от тези договорености и няма да ги нарушим, само че не сме съгласни да приемем каквито и да било повече от това, което сме довели, което от моя позиция към този момент е прекомерно амбициозно.

Водещ: Как ще бъде гласувано това предложение? С цялостно болшинство, с безспорен консенсус ли се взимат решенията?
Нено Димов: При всички положения това, което постигнахме, то няма да бъде в този стадий, ще бъде към две седмици по-късно. Сега държавните глави отварят дебата, две седмици по-късно ще участват министрите на околната среда. Това, което успяхме да реализираме и мисля, че е доста мощно, Европейски Съюз ще има единна позиция.

Водещ: Обща.

Нено Димов: Обща позиция. Това ви споделих и на моята среща с министрите, и на срещата на министър-председателя с министър-председателите. Така че, а имайки поради, че Европейски Съюз е водач, е доста, доста евентуално, това, което ние зададем като звук, да бъде утвърдено, тъй че съм оптимист, че тъкмо това ще бъде решението.
Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР