Преминаването разрешено! Трафикът през Ормузкия проток достигна най-високо ниво от началото на войната в Иран
Най-малко 37 кораба със първични материали са минали през Ормузкия пролив през вчерашния ден, което съставлява рекордно огромен брой съдове от началото на войната в Близкия изток в края на февруари, сочат данни на платформата „ Кплер “ (Kpler), представени от Франс прес. Засилването на морския трафик през основния морски път се случва съвсем седмица след сключването на меморандума за съгласие сред Съединени американски щати и Иран, написа Българска телеграфна агенция.
Ако към този брой се прибавят и контейнеровозите, минимум 42 търговски кораба са минали през протока през вчерашния ден, което също е връх, съгласно доставчика на навигационни данни „ Ей Екс ЕсМарин “ (AXSMarine).
Броят на корабите, минали през вчерашния ден през Ормузкия пролив, съставлява над една трета от нормалните прекосявания преди спора (около 120 на ден).
По време на войната, от 1 март до 14 юни, приблизително по-малко от 10 товарни кораба прекосяваха всекидневно през протока. От 15 юни, ден след оповестяването на съглашението, броят им е повишен приблизително до 21, а последните пет дни даже е достигнал към 28.
Сред корабите, минали през протока през вчерашния ден, съгласно „ Кплер “, са пет кораба за транспорт на полутечен природен газ.
Присъствието на танкери за полутечен газ „ може да бъде един от най-ясните признаци за начало на нормализиране на трафика “, съобщи Михаил Тодоров от „ ЕйЕксЕс Марин “ пред Агенция Франс Прес.
Ормузкият пролив беше отворен още веднъж предходната седмица след съглашение сред Иран и Съединени американски щати, което би трябвало да постави завършек на войната в Близкия изток, само че Техеран разгласи в събота затваряне на протока в отговор на израелски офанзиви против Ливан.
Оттогава Техеран и Вашингтон са се споразумели за механизми, ориентирани към преустановяване на конфликтите в Ливан и гарантиране сигурността на Ормузкия пролив.
Администрацията на протока „ в никакъв случай няма да се върне към това, което беше преди войната “, съобщи през днешния ден Мохамад Багер Галибаф, който съставлява Иран в договарянията със Съединени американски щати, съобщи организация ИРНА. „ Иран ще ръководи протока “, акцентира той.
Междувременно Министерството на финансите на Съединени американски щати издаде общ лиценз, който позволява производството, доставките и продажбата на необработен нефт, както и на нефтохимически и петролни артикули с ирански генезис до 21 август.
Президентът Доналд Тръмп по-рано денем съобщи, че през Ормузкия пролив през вчерашния ден са минали кораби, натоварени с рекордно огромно количество нефт - 19 милиона барела. В днешна обява в обществената мрежа „ Трут Сошъл “ (Truth Social) Тръмп акцентира също смисъла на спада на цените на петрола, съобщи Ройтерс.
„ Вчера през Ормузкия пролив минаха 19 милиона барела нефт –рекордно количество за всички времена. Цените на петрола се срутват, а светът е доста по-безопасно място “, разгласи американският президент Тръмп в обявата.
Цените на петрола се намалиха с над 3 на 100 през вчерашния ден, спадайки под 80 $ за барел, след информацията за прогрес в договарянията сред Съединени американски щати и Иран за реализиране на дефинитивно спокойно съглашение и последователно възобновяване на доставките през Ормузкия пролив.
Междувременно Министерството на финансите на Съединени американски щати издаде общ лиценз, който позволява производството, доставките и продажбата на необработен нефт, както и на нефтохимически и петролни артикули с ирански генезис до 21 август.
Съгласно меморандума за съгласие, подписан предходната седмица сред Вашингтон и Техеран, Съединени американски щати са се съгласили да разрешат износа на ирански необработен нефт, петролни артикули и производни, както и всички свързани с това услуги, в това число банкови интервенции, застраховки и превоз.




