Влизането ни в еврозоната е застрашено заради политическата ситуация. Иначе

...
Влизането ни в еврозоната е застрашено заради политическата ситуация. Иначе
Коментари Харесай

Пеканов: Влизането ни в еврозоната е застрашено заради политическата ситуация

Влизането ни в еврозоната е застрашено поради политическата обстановка. Иначе страната ни е покрила всички критерии за приемане на еврото като се изключи инфлационния аршин. Това увери пред Българска национална телевизия служебният вицепремиер по ръководство на европейските средства Атанас Пеканов.

По думите му, в сегашната конюнктура, инфлационният аршин е проблем за всички страни и той може да бъде обект на полемика. " Дори и в този момент България остава третата страна в Европейски Съюз с най-нисък дълг по отношение на Брутният вътрешен продукт. ", посочи Пеканов и добави, че следва да изберем и признака на бъдещата ни евромонета.

Според него политическата неустойчивост у нас заплашва процеса за влизане в еврозоната. Той изрази вяра политиците да осъзнаят това и да проявят зрялост.

Служебният кабинет работи по Националният проект за въвеждане на еврото през 2024. Все още не е подготвена информационната тактика още, която би трябвало да изясни по какъв начин действа еврозоната, какви са рисковете и по какъв начин институциите ще отговорят на тези опасности.

" В Хърватия, да вземем за пример, към този момент получават цените на касовите бележки и в двете валути. Отдолу има QR код, с който, в случай че превалутилането не е правилно, подаваш сигнал и магазинът попадна в черен лист като неточен търговец ", уточни Пеканов.

Също по този начин посочи, че до няколко седмици ще бъдат преведени средствата от първия транш по Плана за възобновяване и резистентност. По думите му, страната ни е изпълнила всичко належащо по 22-те ограничения по първия транш и те са предадени в Европейска комисия.

По втория транш България би трябвало да одобри 22 законопроекта. От тях, единствено един от тях не е подготвен – за промени в Закона за енергетиката. В него има заложени цели, които сложни за осъществяване в сегашната обстановка на енергийния пазар в Европа. Затова е допустимо страната ни да изиска дерогация. За да получим втория транш, е належащо законопроектите да бъдат признати от Народното събрание.

" Народните представители ще би трябвало да се съсредоточат. Аз разбирам, че сега имат други диалози, само че страната би трябвало да върви напред и не би трябвало да отстъпваме от неща, поети като ангажимент единствено преди няколко месеца. Парите ще дойдат, когато сме си свършили работа и съгласно мен това е верният метод към бъдещето. ", съобщи Пеканов.

По Фонда за обективен преход, по който да планувани 1,3 милиарда за подкрепяне на районите, които затварят въглищното си произвеждане, има закъснение, призна той.

" Поели сме ангажимент до 2026 година да понижим с 40% нездравословните емисиии, което е доста мъчно в сегашната обстановка, само че е и доста мъчно в този момент да се предоговаря нещо, което сме договорили едвам преди няколко месеца. Ако в този момент отворим този въпрос, договарянията ще блокират всичко останало. Така че има насъбрани забавяния, уповавам се че министерството на енергетиката ще успее да ги навакса. ", съобщи служебният вицепремиер и съобщи, че не се вижда като член на идващия постоянен кабинет, а след края на мандата на служебното държавно управление ще се завърне в академичната сфера.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР