Влизането на България в Шенген автоматично би довело до икономически

...
Влизането на България в Шенген автоматично би довело до икономически
Коментари Харесай

Асен Василев: Влизането на България в Шенген ще доведе до икономически ръст от 3%

Влизането на България в Шенген автоматизирано би довело до стопански растеж от 3 на 100, защото ще отстрани съществуващите сега спънки пред развиването на търговията поради логистични усложнения на границата. Това сподели министърът на финансите Асен Василев на среща с делегация от водещи американски компании, в която взе участие и посланикът на Съединени американски щати в България Кенет Мертен, оповестява финансовото министерство.
Прочетете още
Членовете на делегацията са представители на компании в областта на защитата, опазването на здравето, киберсигурността, енергетиката, строителството и телекомуникациите и др. 

" Българското държавно управление си е сложило като съществени цели приемането на страната ни в Шенгенското пространство и влизането в еврозоната и Организацията за икономическо съдействие и развиване (ОИСР) ", съобщи Асен Василев.

Министърът заяви, че страната ни ще взе участие в построяването на инфраструктурния кулоар Север - Юг, който ще свързва Средиземноморието със Северна Европа, Молдова и Украйна от Гърция през България и Румъния. Според министър Василев този план е основен за свързаността в Югоизточна Европа и в него ще бъдат вложени над 6 милиарда евро. 

Пълноправното ни участие в еврозоната и Организацията за икономическо сътрудничество и раз ще допринесe за икономическото развиване и богатство на страната ни, безапелационен е Асен Василев. Той увери, че българските институции вършат всичко допустимо това да се случи. Министърът изясни, че чака тези процеси да доведат до стопански растеж и видимост на страната ни, както и до цялостно включване на България в европейската институционална рамка. Според прогнозите му резултатите от това биха могли да бъдат съизмерими с растежа на Брутният вътрешен продукт от 6-8 на 100 на година и нарастването на директните задгранични вложения, което се случи в интервала 2004-2007 година след приемането ни в НАТО и Европейски Съюз. 

Финансовият министър срещна американския бизнес с конкурентните преимущества на страната ни като капиталова дестинация и изрази вярата си напълно скоро техни представителства да отворят офиси у нас. Той акцентира, че страната ни поддържа невисок държавен дълг от 22 на 100 от Брутният вътрешен продукт – вторият най-нисък в Европейски Съюз и недостиг в границите на 3 %. По думите му 10-процентният плосък налог и стабилната данъчна вероятност вършат страната ни конкурентна за вложения. Освен това разполагаме със лична енергийна инфраструктура, която обезпечава ниски стойности на енергоносителите. България се подрежда на водещите места в Европейски Съюз по растеж на износа и на индустриалното произвеждане, съобщи Българска телеграфна агенция.

Развитието на редица индустриални браншове е значимо преимущество за развиването на бизнес тук, увери финансовият министър. Той уточни също, че заплатите в страната ни означават бърз растеж и предизвести, че България е привлекателно и предвидимо място за вложения, което предлага доста преимущества, само че евтината работа ръка не е измежду тях.
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР