Вкаменелост на 265 милиона години, открита в Южна Америка, дава нова представа за голям хищнически вид, който е бродил по Земята много преди динозаврите изобщо Направих.
Видът се нарича „Pampaphoneus biccai“, според съобщение за новини от катедрата по организмова и еволюционна биология на Харвардския университет. Съществата са "доминирали" в Южна Америка 40 милиона години преди динозаврите да бродят на планетата. Според съобщението за новините и проучване, публикувано в Zoological Journal на Linnean Society, изследователи от цял свят са открили "изключително запазен" набор от вкаменелости на 265 милиона години от създанието.
Фосилният вид е открит в Сао Габриел, селски район в южна Бразилия. Вкаменелостта включва „пълен череп и някои кости“, според съобщението за новините, включително кости на ребра и ръце. На палеонтолозите от Палеонтологичната лаборатория към Федералния университет на Пампа и Федералния университет на Рио Гранде до Сул им отне един месец, за да съберат вкаменелостите. След това изследователите прекараха три години в почистване и изучаване на черепа.
„Това животно беше грозно изглеждащ звяр и трябва да е предизвиквало истински страх във всичко, което пресече пътя му“, каза съавторът на изследването Стефани Е. Пиърс, професор в катедрата по огранизъм и еволюционна биология в Харвардския университет, уредник в училищния музей по сравнителна зоология. „Неговото откритие е от ключово значение за предоставянето на поглед върху структурата на общността на сухоземните екосистеми точно преди най-голямото масово изчезване на всички времена. Грандиозна находка, която демонстрира глобалното значение на фосилните записи на Бразилия.“
Pampaphoneus biccai са част от клад или група от същества с общ прародител. Има четири основни класа от периода, в който са съществували тези същества, и те са били част от диноцефалния клас, който е имал дебели черепни кости и е бил голям сухоземен животен, открит в Южна Африка и Русия. Pampaphoneus biccai са единственият известен вид диноцефали в Бразилия, казаха изследователи. Изследователите изчисляват, че Pampaphoneus biccai може да бъде почти три метра дълъг и да тежи около 400 килограма, или над 880 паунда.
Според съобщението за новините това е едва вторият подобен череп, открит в Южна Америка. Новооткритият череп е по-голям от първия и предлага на изследователите „безпрецедентна информация за неговата морфология поради изключителното запазване на костите му“.
„Пампафонус играеше същата екологична роля като съвременните големи котки“, каза старшият автор Фелипе Пинейро, ръководител на лабораторията и професор във Федералния университет на Пампа. „Това беше най-големият сухоземен хищник, за когото знаем от Перм в Южна Америка. Животното имаше големи, остри кучешки зъби, адаптирани за улавяне на плячка. Неговите зъби и черепна архитектура предполагат, че захапката му е била достатъчно силна, за да дъвче кости, подобно на съвременните дневни хиени."