Вид бактерия, наречена Deinococcus radiodurans, с прякор Конан Бактерията“ (препратка

...
Вид бактерия, наречена Deinococcus radiodurans, с прякор Конан Бактерията“ (препратка
Коментари Харесай

„Конан Бактерията“ ще може да ни пази от радиация

Вид бактерия, наречена Deinococcus radiodurans, с прякор „ Конан Бактерията “ (препратка към „ Конан Варварина “) поради способността си да оцелява в най-суровите рискови условия, може да издържи на радиационни дози, 28 000 пъти по-големи от тези, които биха умъртвили човешко създание – и тайната на нейния триумф се корени в антиоксидант.

Сега учените са разкрили по какъв начин работи антиоксидантът, отключвайки

опцията той да се употребява за отбрана на здравето на хората, както на Земята, по този начин и на тези, които изследват оттатък нея в бъдеще ,

оповестява Си Ен Ен ().

Антиоксидантът се образува от елементарна група дребни молекули, наречени метаболити, в това число манган, фосфат и дребен пептид или молекула от аминокиселини. Заедно, тази мощна трилогия е по-ефективна в отбраната против радиация, в сравнение с манганът, смесен единствено с един от другите съставни елементи, съгласно ново изследване, оповестено в понеделник в Proceedings of the National Academy of Sciences.

Констатациите могат да бъдат употребявани за отбрана на астронавтите от високи дози галактическа радиация

при бъдещи задачи в дълбокия космос в нашата слънчева система, съгласно създателите на проучването.

„ Отдавна знаем, че мангановите йони и фосфатът дружно вършат мощен антиоксидант, само че откриването и разбирането на „ магическата “ мощ, предоставена от прибавянето на третия съставен елемент, е пробив. Това изследване даде ключа към разбирането за какво тази композиция е толкоз мощна и обещаваща отбрана от радиация “, сподели съавторът на проучването Брайън Хофман, професор по химия и професор по молекулярни бионауки в Weinberg College на Северозападния университет на изкуствата и науките, в изказване.

Разкриване на тайната на антиоксиданта

Предишни проучвания демонстрират, че Deinococcus, прочут като най-устойчивата на радиация форма на живот в Световните върхове на Гинес, може да оцелее отвън Международната галактическа станция в продължение на три години. Издръжливите бактерии също могат да устоят на киселина, мраз и дехидратация.

Хофман и Майкъли Дейли, професор по патология във Военния университет на здравните науки, също демонстрираха невероятната дарба за оцеляване на бактерията. Докладът от октомври 2022 година, на който дуото е съавтор с екип от откриватели, демонстрира, че

в случай че Deinococcus в миналото е съществувал на Марс, замразените микроби биха могли да оцелеят милиони години .

За предходното проучване екипът мери количеството манганови антиоксиданти в клетките на бактериите. Изследователите разкрили, че количеството радиация, което микроорганизмът може да преживее, е директно обвързвано с количеството му манганови антиоксиданти. Така че колкото повече манганови антиоксиданти участват, толкоз по-голяма е устойчивостта на радиация.

Когато се изсуши и замрази, Deinococcus radiodurans може да преживее 140 000 грея, или единици рентгенова и гама радиация, което е 28 000 пъти по-голямо от количеството радиация, което може да убие човек.

За най-новите проучвания Хофман, Дейли и техните сътрудници са употребявали MDP или защитно средство, получено от мелатонин, синтетичен антиоксидант, въодушевен от Deinococcus radiodurans, планиран от Дейли.

Този антиоксидант е бил употребен в неактивиращи се от радиация поливалентни ваксини, които разчитат на радиацията за прекъсване на патогени като хламидии .

Дейли, който е изучавал Deinococcus radiodurans в продължение на години, също е в Комитета за планетарна отбрана.

Изследователският екип проучва по какъв начин дейните съставни елементи на MDP, в това число манган, фосфат и пептид, наименуван DP1, пазят клетките и протеините от излагане на радиация. Когато пептидът и фосфатът се свържат с мангана, те основават троен или троен комплекс, който е доста ефикасен при отбрана против радиация. Заедно метаболитите в MDP основават „ скришен сос “, сподели Хофман.

Д-р Тетяна Милоевич, ръководител на екзобиологията в Университета на Орлеан във Франция, сподели, че изследването дава нови прозрения за това по какъв начин щитовете против радиация могат да бъдат основани от метаболити и евентуално усъвършенствани в бъдеще. Тетяна не взе участие в изследването.

„ Това ново схващане за MDP може да докара до създаването на още по-мощни антиоксиданти въз основата на манган за приложения в опазването на здравето, промишлеността, защитата и проучването на космоса “, сподели Дейли. Той означи, че астронавтите на задачи в дълбокия космос ще бъдат изложени на високи равнища на радиация, най-вече от енергийни частици, пътуващи през космоса, наречени галактически лъчи.

„ MDP, защото е елементарна, рентабилна, нетоксична и високоефективна отбрана от радиация, може да се ползва орално, с цел да се смекчат тези опасности от галактическа радиация “, сподели той.

На Земята антиоксидантът може да се употребява за отбрана при произшествия, които освобождават радиация .

Сега екипът е любопитен да види дали този троен комплекс зад антиоксиданта на Deinococcus съществува в кафези на други организми и в случай че е по този начин, дали те могат да бъдат виновни за устойчивостта на радиация на тези организми, сподели Хофман.

По тематиката

Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в 
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР