Великият Роджър Федерер триумфира за рекорден осми път на домашния

...

Маестро Федерер вдигна осма титла в Базел след зрелище с Дел Потро

Великият Роджър Федерер победи за рекорден осми път на домашния си шампионат в швейцарския град Базел с награден фонд 1,83 милиона евро.

Поставеният под номер 1 Федерер се наложи над двукратния първенец в швейцарския шампионат Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина) с 6:7(5), 6:4, 6:3 по-късно повече от два часа и половина игра.

Така 36-годишният швейцарец завоюва седми трофей за сезона и 95-и в кариерата си, с което измести от второто място във безконечната класация чеха Иван Лендъл, който има 94. Лидер в класацията в Оупън ерата е Джими Конърс (САЩ) със 109.

Федерер пропиля на два пъти пробив задатък, като даже сервираше за сета при 5:4. В последвалия тайбрек той поведе с 3:0 точки, само че по-късно Дел Потро взе шест следващи разигравания и стигна до поврат.

Швейцарецът изравни резултата с единствен пробив в десетия гейм на втората част.

Решаващият трети сет стартира в брейк за Дел Потро, само че последва серия от четири следващи гейма за Федерер и по-късно представителят на домакините удържа преимуществото си.

Така швейцарецът взе реванш против южноамериканския си противник за загубите в три сета на финалите на шампионата през 2012 и 2013 година./ БТА