Предприемачът Робърт Бигълоу създаде нова компания за управление на частни космически станции
Вчера, на 20-ти февруари, галактическият бизнесмен Робърт Бигълоу оповести основаването на нова частна компания – Бигълоу Спейс Оперейшънс (или BSO), която ще ръководи галактическите станции, издигнати от неговата компания Бигълоу Аероспейс.
Първата задача на новата компания е да откри какво е търсенето за комерсиални галактически станции, както и да откри най-подходящите си клиенти.
Космическите станции на Бигълоу са леки и елементарно се изстрелват, тъй като употребяват надуваема технология. Нека обаче думата “надуваем ” не ви тормози – материалът е много здрав и се смята, че сходна станция би била по-издръжлива от стандартните железни структури. До този миг Бигълоу Аероспейс е изпратила три модула в космоса. Първите два “Дженезис 1 ” и “Дженезис 2 ” излетяха през 2006 и 2007 година. Третият “Бийм ” беше прикачен към “Международната галактическа станция ” през април 2016 година. Понастоящем този модул се употребява за склад.
Компанията създава и модул B330 – той е толкоз огромен, че може да служи като една независима галактическа станция. Или пък може да се свърже с други модули за основаването на мега-конструкции. Подобни станции могат да бъдат конструирани както в околоземна орбита, по този начин и към Луната или на лунната повърхнина.
Изстрелването на първия B330 ще е през 2021 година. А през октомври 2017-та бе оповестено, че Бигълоу ще изстреля модул с ракетата “Атлас 5 ” до Луната през 2022 година.
На фотографията – надуваемият модул на Бигълоу, който е прикачен към “Международната галактическа станция ”. Credit: NASA TV




