Вчера, 20-ти февруари, беше важен ден за руско-европейската автоматична междупланетна

...
Вчера, 20-ти февруари, беше важен ден за руско-европейската автоматична междупланетна
Коментари Харесай

УСПЕХ: ЕкзоМарс привърши с корекциите на орбитата си около Червената планета посредством триенето в атмосферата!

Вчера, 20-ти февруари, беше значим ден за руско-европейската автоматизирана междупланетна станция “ЕкзоМарс-Трейс Газ Орбитър ”, откакто бяха подадени команди за покачване на орбитата и излизане от атмосферата на Марс. С това завърши сериозен стадий за задачата – така наречен “еърбрейкинг ” – процедура, посредством която автоматизираната станция използваше силите на търкане и противодействие с марсианската атмосфера, с цел да снижи най-високата точка на орбитата си.

Напомням на читателите, че “ЕкзоМарс-Трейс Газ Орбитър ” беше изстреляна наред на 16-ти март 2016 година с съветска ракета-носител “Протон-М ”. През октомври същата година роботизираната станция влезе в мощно елиптична орбита към Марс с параметри 200 на 98 000 километра. Тази орбита бе първична – от нея “ЕкзоМарс ” не може да организира научните си задания. 

Поради това управлението на задачата бе създало авансово проект за смяната на орбитата. “Еърбрейкингът ” е чудесна процедура, тъй като разноските за гориво за минимални и Европейската галактическа организация (ЕКА) към този момент беше добила опит с нея по време на задачата “Винъс Експрес ” за проучване на Венера. Разликата е, че “еърбрейкингът ” беше пробван едвам в последните месеци от работата на “Винъс Експрес ”, през 2014 година. Тепърва предстоеше за европейската космонавтика да се употребява процедурата още напълно при започване на междупланетна задача. “ЕкзоМарс-Трейс Газ Орбитър ” беше авансово основана за да може да се възползва от “еърбрейкинг ”. 

Официално “еърбрейкингът ” при “ЕкзоМарс ” стартира през март 2017 година… и лиши близо 12 месеца. Така през днешния ден, близо две години след изстрелването на “ЕкзоМарс-Трейс Газ Орбитър ”, научната стратегия към момента не е почнала. Но това няма значение. Да, проектът на експертите бе много закостенял. Наистина лиши доста време. Но е хубаво, че нещата се случиха постепенно и безаварийно. Ако заради някаква неточност “ЕкзоМарс ” беше въведен в плътните пластове на марсианската атмосфера и бе изгорен, щеше да е тотална покруса. “ЕкзоМарс-Трейс Газ Орбитър ” е взаимна задача сред Европа и Русия. Предишната задача на Европейската галактическа организация до Червената планета бе изстреляна преди цели 15 години. Руснаците чакаха още по-дълго, с цел да учат Марс – те към този момент имаха две повреди зад тила си през последните 25 години – на “Фобос-Грунт ” през 2011-та и на “Марс 96 ” през 1996 година. Да, лиши цяла година на “ЕкзоМарс-Трейс Газ Орбитър ” да влезе в окончателната си орбита, само че по-добре – през днешния ден както ЕКА, по този начин и Роскосмос имат мощна изследователска експедиция към Марс! 

Специалистите бяха създали всичко допустимо, с цел да не се случи пагубна повреда по време на “еърбрейкинга ”. Компютърът беше програмиран при положение в случай че височината стартира да падне бързо и “ЕкзоМарс ” се озовеше в по-плътни пластове на атмосферата от плануваното, незабавно да се възпламенят моторите за незабавно покачване на орбитата. Понякога се случваше “ЕкзоМарс ” да лети едвам на 103 километра над марсианската повърхнина – извънредно близо! И все пак в никакъв случай не се стигна до особеност, която да изправи косите на управлението на задачата.

Какво следва оттук нататък? Понастоящем “ЕкзоМарс-Трейс Газ Орбитър ” се намира в орбита с параметри 200 на 1050 километра. Предстоят още няколко маневри с мотора, които ще я трансфорат в кръгова 400-километрова. Това ще се случи през идващите няколко дни и седмици.

И тогава стартира забавното – главната научна задача! Толкова дълго я чакахме, само че към този момент моментът дойде. “ЕкзоМарс ” е снабден с камера CaSSIS за снимане на повърхността с висока разграничителна дарба. Има два научни комплекса – “АЦС ” на Русия и “NOMAD ” за търсенето на следи от редки газове в атмосферата – включително метан. Тези редки газове могат да са индикатор за биологична или геологична интензивност. Ето за какво считам “ЕкзоМарс ” за най-интересната марсианска стратегия през последните години – главната й цел да се откри дали има живот на Марс, без да се заобикаля въпроса, без да се приказва косвено за “следи от отминал живот ”, без да се подчертава единствено и само върху геологията. “ЕкзоМарс ” търси живот на Марс и толкова.

Не на последно място, към “ЕкзоМарс-Трейс Газ Орбитър ” е инсталиран теоретичен комплекс “ФРЕНД ” за регистрация и картографиране на потока неутрони от марсианската повърхнина. А към него работи и дребен дозиметър за проучване на галактическа радиация, издигнат в България – “Люлин-МО ”. Така задачата обезпечава извънредно влиятелна опция за работа и на български откриватели.

Сходен инструмент “Люлин-МЛ ” ще бъде инсталиран и към спускаемата задача от втората част на стратегия “ЕкзоМарс ”, която ще излети през 2020 година. Ако пък тя е сполучлива, това ще е първият уред, основан в България, достигнал до самата повърхнина до Марс. 

За повече информация: ЕКА

 

Източник: cosmos.1.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР