Върховният административен съд (ВАС) внася в Конституционния съд на искане

...
Върховният административен съд (ВАС) внася в Конституционния съд на искане
Коментари Харесай

ВАС иска от Конституционния съд тълкуване заради актове на Сметната палата

Върховният административен съд (ВАС) внася в Конституционния съд на искане за пояснение на въпроса дали има противоречие сред наредба от Закона за Сметната палата и Конституцията, която касае необжалваемостта на актовете на Сметната палата, оповестиха от пресцентъра на съда.

Според висшите магистрати има несъгласие, защото се лишават получателите на окончателните одитни отчети, издадени по реда на Закона за сметната палата, от реализиране на правосъден надзор върху административен акт, който визира техни права и ползи.

Според Никола Минчев от Политическа партия става дума за политическа разпра

Засягането на права и ползи е директно поради това, че правните последствия за получателите настъпват директно от самия одитен отчет, а изброените в закона органи подхващат съответните дейности точно и въз основа на отчета, допълват от Върховен административен съд.

„ Забраната за оборване на този тип административни актове не дава опция да се извърши инспекция от правосъден орган за съблюдаване на административното произвеждане по тяхното издаване. Забраната за оборване препятства и инспекцията за материална правомерност на отчета. Възможността за реализиране на правосъден надзор върху административните актове е значима гаранция за опазване и охраняване на ползите на жителите и организациите, като се препятства опцията административният орган да злоупотребява при практикуване на предоставените му със закон пълномощия, която опция следва да бъде прецизно спазвана и обезпечавана “, показват от Върховен административен съд.

Според ръководителя на Сметната палата АПИ е отказала да даде и подробна аргументация на препоръчаната цена

„ В случая преграждането на пътя към правосъдно обжалване на окончателните одитни отчети на Сметната палата е лишено от конституционна легитимност, защото не е обусловено от висша конституционна полезност, в името на която правото на правосъдна отбрана да отстъпи, показват от Върховния административен съд “, допълват магистратите.

Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР