Въпросът за европейски санкции срещу Русия в областта на ядрената

...
Въпросът за европейски санкции срещу Русия в областта на ядрената
Коментари Харесай

Еленко Божков: МС ще поиска дерогация от санкции срещу Русия в областта на ядрената енергетика

Въпросът за европейски наказания против Русия в региона на нуклеарната енергетика е бил подложен неофициално от Украйна и не е влезнал за разискване в санкционните пакети на Брюксел. Това съобщи в " Говори в този момент " по Българска национална телевизия заместник-министърът на енергетиката Еленко Божков.

 

" Това обаче не значи, че в бъдеще няма да влязат. Мнението на страните, които имат такова съоръжение, е еднопосочно - би трябвало да се търси опция тези доставки да продължат и те ще продължат. Държавите, които са наранени, са в правото си да подхващат ответни ограничения ".

 

Той съобщи, че Министерският съвет приготвя решение за искане на дерогация върху доставките за съоръжение на атомните ни централи, които не могат да бъдат създадени от друга страна, с изключение на Русия.

 

" Поисках информация от атомната централа какви са тези елементи, които не могат да бъдат сменени с други. Оказа се, е това са 41 произведения, в които влизат както аварийни елементи и съоръжение, по този начин и консултантски услуги, програмен продукт и хардуер, които се употребяват за изчислителна база и ръководство на процесите в централите ".

 

Министерството на енергетиката не е предложило на Украйна оборудването за реакторите на АЕЦ " Белене ", което закупихме от Русия преди години, а Киев самичък е показал интерес. България обаче няма никакви задължения и не е длъжна да го даде, съобщи Божков.

 

" Понеже става дума за стратегическо съоръжение, изключително значимо за сигурността на страната, това би трябвало да стане минимум с решение на Народното събрание или постоянен кабинет, излъчен от Народно събрание ".

 

По думите му обаче това съоръжение най-вероятно няма да бъде употребявано, защото конструкторът " Росатом " няма да даде единодушие и лиценз поради наложените наказания. За Русия сега ние сме противникова страна, уточни Божков.

 

Участието на България в алианса за развиване на нуклеарната енергетика е разследване на среща на президента Радев с президента на Франция Макрон, в която двамата са говорили, че би трябвало да се построи общество от страни, които да си взаимодействат в развиването на нуклеарните стратегии и основаването на нови мощности, сподели още зам.-министърът.

Разглежда се опцията доизграждането на нуклеарните централи у нас да стане с съветските елементи, само че се търси коопериране и със страни като Франция и Чехия, уточни Еленко Божков.

 

" Прави усещане, че 5 от тези 11 страни (в алианса - б.р.) имат съветски реактори, другите 6 имат канадски реактори или такива от " Уестингхаус ".

 

Подадох сигнали до разнообразни институции, съдържащи многочислени обвинявания както за нарушавания както в софтуерната дисциплинираност на АЕЦ " Козлодуй ", по този начин и за редица публични поръчки, от които са се обогатявали, посочи Еленко Божков. Заяви, че не знае по какъв начин в Съединени американски щати са свързали името на Румен Овчаров с тези сигнали.

 

" Работещите по " Магнитски " демонстрират редица офшорни компании, в които не бях забелязал присъединяване на Румен Овчаров, само че се виждаше напълно ясно присъединяване на редица родственици на Александър Николов (член на съвета на шефовете на АЕЦ " Козлодуй " - б.р.) и Наско Михов.

 

Очевидно е, че американските проверяващи са намерили други свързани данни, тъй като става дума за разнообразни офшорни компании - някои на Малдивите, други на Кипър. Там очевидно е разковничето и там очевидно се вижда присъединяване на Румен Овчаров ".

 

Заместник-министърът не вижда директна връзка сред инспекциите на ТЕЦ-овете и глобите по " Магнитски ", защото европрокуратурата ревизира централите поради екологичните им индикатори.
Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР