Въпреки спирането на средствата от страна на държавата за археологическото

...
Въпреки спирането на средствата от страна на държавата за археологическото
Коментари Харесай

Уникално запазен езически храм изникна на Перперикон

Въпреки прекъсването на средствата от страна на страната за археологическото изследване на скалния град Перперикон, и тази година той изненадва откривателите. Само на десетина метра от фамозната зала с олтара в Двореца-светилище, където Александър Велики получава предсказване, че ще завладее света, на бял свят се появиха останките на нов езически храм. На места превъзходно построените зидове са оживели до съвсем 3 м височина. Това прави новооткритата постройка една от най-запазените постройки, намирани до момента на Перперикон.

Засега е разкрита източната страна на монументалната постройка. В нея отчетливо се обрисуват два интервала – езически и след приемането на християнството.

В ранната фаза тук са осъществявани кървави жертвоприношения и гадателства, за което свидетелства точно завършения в скалата олтар с дупка за подуване на кръвта на жертвените животни. След приемането на християнството при започване на 5 век, както и другите езически храмове в града, и този е бил зарит с пръст и трансфорат в склад за предпазване на глинени делви за зърно.



Вече може да се каже, че край античния скален олтар на Дионис през римския интервал (3-4 век) се е оформил цялостен сакрален комплекс от храмове, отдадени на разнообразни тачени тогава божества. Такива се Тракийският конник и източният господ Митра, на които са построени обособени светилища. Тепърва ще се дефинира на кой господ е бил отдаден новооткритият храм. Но, съгласно мнението на експерта по антична археология доцент доктор Здравко Димитров от Националния археологически институт към Българска академия на науките, това е неповторим сакрален отбор, който е уникален у нас.

С отделените от община Кърджали средства в размер на 85 000 лева на обекта ще може да се работи най-вече до първата седмица на септември. Това ще значи, че няма да успеем да приключим разкриването на храма и той ще остане да зимува в недовършен тип. Ето за какво насочваме финален апел към служебното държавно управление да отпусне най-малко част от плануваните в Националния бюджет средства за археологическо изследване на Перперикон през 2022 година В противоположен случай ще бъде нанесена забележителна вреда на българското културно завещание и на самата концепция за развиване на културно-историческия туризъм в България.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР