Ръстът в търсенето на петрол ще продължи до 2045 г.
Въпреки възходящите старания за ограничение на изменението на климата, петролният картел ОПЕК съобщи, че чака търсенето на недопечен нефт да продължи да нараства през идващите две десетилетия.
В годишния си отчет за 2023 година организацията на страните експортьорки на нефт предвижда, че търсенето на недопечен нефт ще доближи 116 млн. барела дневно (мбд) до 2045 година, което съставлява нарастване от 16,5 % по отношение на 99,4 мбд през 2022 година Това е нарастване с 6 млн. барела на ден по отношение на миналогодишната оценка.
Търсенето на нефт има “потенциал да бъде още по-високо ”, съобщи ръководителят на ОПЕК Хайтам Ал Гаис.
“Това, което е ясно, е, че светът ще продължи да се нуждае от повече сила през идващите десетилетия ”, акцентира той в предговора към отчета, който излиза единствено осем седмици преди идната конференция на Организация на обединените нации за климата, COP28, в Дубай.
Търсенето на недопечен нефт ще продължи да пораства през идващите две десетилетия
На конференцията десетки страни ще се опитат да наложат приемането на задачата за преустановяване на потреблението на изкопаеми горива като петрол, природен газ и въглища.
Според ОПЕК, измежду чиито 13 държави-членки са Саудитска Арабия, страните от Персийския залив и Венецуела, търсенето на нефт ще бъде движено от нововъзникващите и разрастващите се страни, като Индия е преди всичко. В същото време търсенето на нефт в клуба на развитите стопански системи на Организацията за икономическо сътрудничество и раз ще понижава от 2025 година нататък.
Според ОПЕК, с цел да се посрещне това търсене, ще са нужни спомагателни вложения в производството на изкопаеми горива, като до 2045 година те ще възлизат на 14 трилиона $, или към 610 милиарда $ годишно.
“Изключително значимо е това да се случи, то е от изгода както за производителите, по този начин и за потребителите ”, споделя Ал Гаис, кувейтски петролен управител. “Призивите за прекъсване на вложенията в нови петролни планове са неправилни и могат да доведат до енергиен и стопански безпорядък ”, предизвести той в рецензия, ориентирана към Международната организация по енергетика (МАЕ).
През 2021 година МАЕ изненада света и шокира страните експортьорки на нефт, като прикани за прекъсване на новите вложения в производството на изкопаеми горива, с цел да се реализира въглеродна индиферентност до 2050 година