Въпреки че са обградени от пясък, градове като Дубай и

...
Въпреки че са обградени от пясък, градове като Дубай и
Коментари Харесай

Глобалният глад за пясък

Въпреки че са обградени от пясък, градове като Дубай и Абу Даби внасят скъпата суровина


Финият пясък скърца сред пръстите на краката, вълните  се плискат по брега. Много хора се любуват на такава идилия, само че не знаят, че тя е застрашена. На доста места по света крайбрежните линии просто се топят – поради световния апетит за… пясък. Светът се нуждае от все по-големи количества пясък за строителството на къщи и улици.

„ Пясъкът е доста значима суровина “, споделя геологът Харалд Елснер от немската Агенция за геофизически науки и първични материали /BGR/ в Хановер. Представители на Екологичната стратегия на Организация на обединените нации са пресметнали, че светът годишно използва по над 40 милиарда тона пясък и трошляк.

Важна суровина е и кварцовият пясък, който е нужен за стъкларската и химическата промишленост, както и за производството на пластмаси. Харалд Елснер изяснява, че обратно на доста информации, кварцовият пясък не се употребява за производството на слънчеви кафези и други електронни уреди. Необходимият за задачата силиций са извлича от кварцовия трошляк.

„ Въпреки това пясъкът е незаместим “, споделя геологът, наблягайки огромното значение на тази суровина. Само в Германия се добиват 100 милиона тона пясък годишно.

Подобна е картината и в други краища на света. Навсякъде хората строят. „ Предполага се, че Китай е най-големият консуматор на пясък в международен мащаб. След него се подреждат огромни индустриални народи като Съединени американски щати, Тайван, Хонг Конг, Сингапур, а от Европа – най-много Германия “, споделя специалистът.

Много страни изпитват компликации да се доставят със строителен пясък. Пустинният пясък да вземем за пример не е подобаващ за строителство. Въпреки че се обградени от пясък, градове като Дубай и Абу Даби внасят скъпата суровина, с цел да осъществят строителните си планове. Те купуват скъпоценния строителен пясък от далечна Австралия и го транспортират по море. Сингапур също внася пясък от прилежащите страни. Основните пострадали до момента бяха основно индонезийските острови. Над 20 от тях са към този момент изчезнали.

Превод: „ Дойче Веле ”, със съкращения
Източник: trud.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР