Ваксинацията срещу COVID-19 предпазва от усложнения за мъжкото здраве, причинени

...
Ваксинацията срещу COVID-19 предпазва от усложнения за мъжкото здраве, причинени
Коментари Харесай

Ваксинацията срещу COVID-19 предпазва от усложнения за мъжкото здраве

Ваксинацията против COVID-19 защищава от затруднения за мъжкото здраве, породени от коронавирусната зараза.  Това показва акад. Чавдар Славов, шеф на Клиниката по урология в болница " Царица Йоанна - ИСУЛ " в изявление за акцията „ +мен “ за изгодите от имунизациите и имунизацията против COVID-19, оповестиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването. 
Всичко по тематиката: Епидемията ковид (COVID-19) 31265
Преболедуването на COVID-19 може да има съществени отрицателни последствия за мъжкото здраве. Инфекцията визира клетките, които създават мъжкия сексуален хормон тестостерон, както и тези, които подкрепят производството на сперматозоидите. Доказано е, че болестта може да докара до неплодородие при мъжете. 

В организма коронавирусът SARS-CoV-2 се свързва с рецепторите на кафези, богати на АСЕ2 (ангиотензин - конвертиращия ензим 2). Навлизайки в клетките, той може да провокира инфекциозен развой. Най-често това се случва в белия дроб, който е богат на АСЕ2, само че тестисът също е един от органите с интензивно скупчване на такива рецептори. В резултат на това мъжете могат след време да изгубят репродуктивната си дарба, изяснява акад. Славов и акцентира, че имунизацията е единственият метод да се избегнат следствията, до които може да докара COVID-19.

Безплодието е особено за мъже в репродуктивна възраст сред 20 и 50 година „ За да се развият сходни проблеми с мъжката полова система на съответния пациент, няма никакво значение дали той е преболедувал леко или тежко COVID-19. Kогато болестта премине, се оказва, че има нарушаване в сперматогенезата. Това се открива със спермограма, на която се откриват понижен брой или липса на сперматозоиди, нарушавания в морфологията или в подвижността им “, добавя лекарят.

„ При нас също имаме пациенти с сходни проблеми. Повече от 6 месеца след преболедуване, при проявено предпочитание да имат деца и направена в тази връзка спермограма, се откриват фертилитетни нарушавания, т. е. неплодородие. В тази връзка в нашата клиника започваме лична стратегия, ориентирана към следене и оценка на гениталния статус на пациенти в репродуктивна възраст, които са преболедували COVID-19, без значение в каква форма. Програмата обезпечава опция да се проконтролират спермограмата и равнищата на тестостерон на искащите мъже “, отбелязва още акад. Чавдар Славов.

Кампанията „ +мен “ е проведена от Министерството на здравеопазването и е отдадена на изгодите от имунизацията против коронавирусната зараза - https://plusmen.bg/.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР