В скорошно проучване учените използваха математически метод, известен като Теория

...
В скорошно проучване учените използваха математически метод, известен като Теория
Коментари Харесай

Теорията на игрите казва как да общуваме с извънземни и какво да не правим

В скорошно изследване учените използваха математически способ, прочут като Теория на игрите, с цел да моделират резултатите от разнообразни тактики за връзка с извънземни. Изследователите са открили, че колкото по-малко споделяме при започване на връзката с извънземен разсъдък, толкоз по-добре ще бъде за нас самите.

Ако в миналото изпълним контакт с извънземни, тогава най-хубавият вид на човечеството би бил да кажем допустимо минимум, написа Inverse.

Идеята е, че колкото по-малко извънземни знаят за нас първоначално, толкоз по-вероятно е да си помислят, че имаме сходни цели. Това усилва вероятността извънземните да предпочетат да ни сътрудничат, в сравнение с да ни нападат.

Интересното проучване разгласиха психолозите от университета в Хайфа Илан Фишър и Шакед Авраши.

При симулирането на първия контакт с извънземен разсъдък, създателите принуждават компютъра да изиграе към 100 хиляди кръга на доста елементарна игра. Двамата играчи трябваше да изберат да си сътрудничат или да се опълчват. Ако и двамата играчи решат да се сблъскат, тогава и двамата губят точки. Ако играчите изберат разнообразни варианти, тогава този, който е избрал борба, получава дребна премия. Но в случай че и двамата играчи изберат да си сътрудничат, и двамата ще бъдат възнаградени. Според създателите на проучването тази игра е версия на Дилемата на пандизчията.

„ В тази игра и съдействието, и борбата са чисто изчислителни. С други думи, играчите не избират съдействие, тъй като желаят да угодят на всички, или борба, тъй като са зли. Техният избор зависи единствено от предстоящата облага “, споделя Фишър.

Следователно човечеството не би трябвало да гадае дали извънземните ще бъдат другарски настроени, задоволително е да са стратегически разбираеми.

Смисълът на играта е да предвидите какво ще избере съперникът ви и да реагирате на неговия избор по съответния метод. Спечелването на играта изисква играчите освен да могат да предсказват ходовете на съперниците си, само че и да могат да алармират личните си планове.

Това е, което човечеството ще би трябвало да има поради, когато става въпрос за първи контакт с извънземен живот. Участниците в играта са по-склонни да си сътрудничат, в случай че считат, че другите играчи ще създадат същия избор. Следователно най-сигурният метод да спечелите играта е да убедите съперника си, че мислите по същия метод като него и избирате същата тактика като него.

От тук учените са извели три елементарни правила за другарство с извънземни. Първо, не разкривайте задачите и желанията си. Второ, не разкривайте никакви данни за самото човечество, нашата биология, технология или просвета. Трето, дръжте известията си неутрални и се фокусирайте върху приликите.

„ Целта на първия контакт не би трябвало да бъде да се съобщи информация, а да се показва цялостно подобие “, споделя Фишър.

„ Всъщност се предлага потреблението на голям брой несвързани тласъци, с цел да накара извънземните да отхвърлят всяка съответна интерпретация, обвързвана с обособени тласъци, оставяйки единствено единственото значение на цялостното подобие. “

Фишер и Авраши даже предоставиха някои комфортни неразбираеми геометрични знаци, с цел да оказват помощ с тази част.



Разбира се, рано или късно общуването с извънземни ще надвиши взаимното уверяване в приликите им. Тук определената тактика би трябвало да надвиши теорията на игрите.

„ Ще има смисъл хората последователно да покачват залозите, т.е. да вършат дребни избори за създаване на доверие, като в същото време поемат релативно дребни опасности. По този метод можем постепенно да преминем към по-смислени взаимоотношения с по-високи опасности. Това евентуално ще изисква умения оттатък надалеч отвън обсега на теорията на игрите, обработването на такива връзки ще изисква най-хубавите обществени, стратегически качества на човечеството “, заключават създателите на проучването.
Източник: glasnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР