В сърцевината на човешкото съществуване е желанието за близост и

...
В сърцевината на човешкото съществуване е желанието за близост и
Коментари Харесай

Петте езика на любовта - как да приемаме и изразяваме любов

В сърцевината на човешкото битие е желанието за непосредственост и да бъдеш обичан от различен. Целта на брака е да бъде посрещната тази потребност от непосредственост и обич.

Колко пъти сме чували фразата „ Любовта е сляпа “? Но дали в действителност е по този начин? Или просто от време на време не приказваме на един и същи любовен език?

Представи си, че любовта е като вкусовите рецептори – всеки от нас я възприема по друг метод. Едни обичат сладкото, други – соленото, а трети – пикантното.

По същия метод, хората показват и одобряват любовта по разнообразни способи. За да разберем по-добре себе си и обичаните си хора, би трябвало да опознаем петте съществени езика на любовта.

Психологът Гари Чапмън ни показва пет съществени метода, по които хората показват и одобряват любовта:

Думи на одобрение:

Това са нежни думи, похвали, самопризнание и думи на признателност. За някои хора, чути думи на обич са като еликсир за душата. Те се нуждаят да чуват, че са обичани, ценени и значими.

Целта на любовта не е да постигнете това, което желаете, а да извършите нещо за положителното на този, който обичате. Факт е обаче, че когато получаваме утвърждаващи думи, доста по-вероятно е те да ни стимулират да отвърнем и да създадем това, което сътрудникът ни желае.

Актове на служене или помагане:

Действията приказват повече от думите! За други хора, любовта се показва в дребните ежедневни жестове – да сготвиш обичаното му ядене, да окажеш помощ с домакинската работа или просто да му направиш чаша чай. Тези хора ценят това, че някой мисли за тях и поставя старания за тяхното благоденствие.

Под помагане се има поради да правиш тези дейности, които знаеш, че сътрудникът ти би се радвал да извършиш. Ти се стремиш да му угодиш, като му служиш, изразяваш любовта си към него, като вършиш нещо за него. Такива дейности като готвенето, сервирането на масата, измиването на чиниите, почистването с прахосмукачката, измиването на тоалетната, почистването на космите от мивката, избърсването на белите петна по огледалото, разхождането на кучето, подмяната на пясъка на котката и подмяната на водата на рибката са все каузи на помагане. Те изискват мисъл, обмисляне, време, старания и сила. Ако се вършат с позитивен дух, в действителност са израз на обич.

Получаване на дарове:

Подаръците са образен знак на обич. Те са алегоричен жест, който демонстрира, че си мислил за другия човек. За някои хора, подаръкът не е просто предмет, а израз на обич и внимание. Това са хората, които се радват на изненади и на дребните знаци на внимание.

Ако първичният език на твоя сътрудник е приемането на дарове, може да станеш експерт в изкуството да подаряваш дарове. Всъщност това е един от най-лесните любовни езици за научаване.

Подаръците могат да се купят, намерят или създадат. Съпругът, който стопира по пътя и набира диви цветя, е намерил израз на своята обич.

Избирай дарове, при чийто избор не се притесняваш, като ги купуваш, изработваш или намираш и по-късно подаряваш на своя сътрудник. Не чакай специфичен мотив. Ако приемането на дарове е неговият/нейният примитивен любовен език, съвсем всичко, което даваш, ще бъде признато като израз на обич. (Ако тя е подлагала на критика подаръците ти в предишното и съвсем нищо, което си ѝ подарил, не е било признато, тогава приемането на дарове сигурно не е нейният примитивен любовен език.)

Физическа непосредственост:

Физическото допиране е също мощно средство за проявление на брачна обич. Държането на ръката, целуването, прегръщането и половата непосредственост са все способи за изложение на прочувствена обич към колегата. За някои хора физическото допиране е техният примитивен любовен език. Без него те не се усещат обичани. С него прочувственият им контейнер е цялостен и те се усещат сигурни в любовта на своя сътрудник.

Физическото допиране може да построи или да унищожи една връзка. Може да показва ненавист или обич.

След като един път откриеш, че физическото допиране е първичният любовен език на твоя сътрудник, единствено въображението ти може да бъде ограничаване за методите, по които изразяваш любовта си.

Качествено време:

Да прекараш качествено време с обичания човек, без разсейвания, е най-ценният подарък за някои хора. Това може да бъде разходка в парка, гледане на филм или просто дълъг диалог. За тези хора, вниманието и споделеното прекарване са от извънредно значение.

Забелязали ли сте, че в ресторанта постоянно можете да извършите разлика сред двама души, които са излезли на среща, и двама души, които са женени. Тези, които са си уговорили среща, се гледат в очите и беседват. Женените седят и оглеждат ресторанта. Сякаш са отишли там единствено поради яденето!

Повечето персони, които се оплакват, че сътрудникът им не приказва, нямат поради, че той в никакъв случай не споделя думичка. Те желаят да кажат, че той рядко взе участие в същински разговор, като демонстрира схващане. Ако първичният език на твоя брачен партньор или брачна половинка е пълноценното време, този разговор е извънредно значим за неговото прочувствено възприятие, че е обичан.

Как да схванеш кой е твоят език на любовта?

За да откриеш своя език на любовта, намерения по какъв начин ти самият изразяваш любовта си към другите и какво те кара да се чувстваш обичан. Запитай се:

Какво най-вече цениш в една връзка? Какво те кара да се чувстваш обичан и скъп? Как обичаш да изразяваш любовта си към другите? Какво те наранява най-вече в една връзка?

Защо е значимо да знаем езиците на любовта?

Когато познаваме езиците на любовта, ние можем да:

Укрепим връзките си: Като приказваме на езика на любовта на колегата си, ние го караме да се усеща обичан и скъп.

Избягваме недоразумения: Когато знаем по какъв начин да изразим своите потребности и по какъв начин да разберем потребностите на другия, ние понижаваме риска от спорове.

Подобрим връзката: Знаейки езиците на любовта, ние можем да поддържаме връзка по-ефективно и да изградим по-дълбока връзка с обичания човек.

Постигнем по-голямо задоволство в връзките: Когато и двамата сътрудници се усещат обичани и разбрани, те са по-щастливи и задоволени от връзката си.

Как да използван знанията за езиците на любовта в всекидневието?

Водете открит диалог: Говорете с колегата си за това, което ви кара да се чувствате обичани и по какъв начин бихте желали да изразявате любовта си.

Бъдете деликатни към сигналите: Обръщайте внимание на това по какъв начин сътрудникът ви показва любовта си и по какъв начин реагира на вашите прояви на обич.

Пробвайте нови неща: Не се опасявайте да изпробвате нови способи да изразявате любовта си, даже и да не са типични за вас.

Бъдете търпеливи: Промяната лишава време. Бъдете търпеливи със себе си и с колегата си.

Петте езика на любовта ни оказват помощ да разберем, че любовта е повсеместен език, само че всеки го приказва по собствен метод. Като опознаем езиците на любовта, ние можем да създадем по-силни, по-щастливи и по-удовлетворяващи връзки.

Запомни, любовта е като градина – тя се нуждае от непрекъсната грижа и внимание, с цел да цъфти.

Последвайте ЧЕТИЛИЩЕ в  Телеграм :

Вижте още: Слагаме мечтани души в мечтани тела и си мислим, че е обич

Източник: chetilishte.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР