В Русия се използват над десет суперкомпютъра, лидер сред които

...
В Русия се използват над десет суперкомпютъра, лидер сред които
Коментари Харесай

Новият руски суперкомпютър се нарича Говорун

В Русия се употребяват над 10 суперкомпютъра, водач измежду които е „Ломоносов-2“. Производителността на мощния компютър е малко над 2 петафлопса и в международния рейтинг на суперкомпютрите той е на 63 място.
Обединеният институт за нуклеарни проучвания в Дубна показа новия суперкомпютър „ Говорун „, който ще се употребява за обработка на данните, получени от бъдещия колайдер на тежки йони NICA. Ще се употребява и за точни пресмятания в региона на квантовата хидродинамика.

Новият суперкомпютър носи името на учен Николай Николаевич Говорун – руски математик, член-кореспондент на Академията на науките на Съюз на съветските социалистически републики и основен редактор на именитото списание „Програмиране“.

В мощния компютър се употребяват технологии на Intel, NVIDIA, IBS Platformix и PCK. Суперкомпютърът се базира на 72-ядрените процесори Intel Xeon Phi 7290 и Intel Xeon Gold 6154 . Информацията сред изчислителните блокове се реализира благодарение на технологията Intel Omni-Path при скорост 100 Gb/s.

Производителността на „Говорун“ е 1 петафлопс или квадратилион калкулации с плаваща точка в секунда. Това го включва в рейтинга на топ-500 на най-мощните компютри в света. Охлаждането на новия суперкомпютър е неповторимо: употребява се едвам 6% от цялата сила, нужна за зареждане на устройството.
Източник: kaldata.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР