Най-голямата в света батерия с капацитет 8500 MWh ще бъде „построена“ в САЩ
В плана ще се употребяват желязо-въздушни акумулатори, които са по-лесни за създаване, поддръжка и преработване в края на живота им...
Емил Василев 19:44 | 16.08.2024 0 СподелиНай-четени
ХардуерДаниел Десподов - 13:17 | 14.08.2024Китайският роботизиран патрон със светлинно задвижване може тотално да промени разпоредбите на играта в балистиката
НаукаЕмил Василев - 12:40 | 14.08.2024Учените анулираха опита за изкуствено изстудяване на Земята благодарение на атмосферен аерозол
IT НовиниЕмил Василев - 8:00 | 14.08.2024Българска компания стартира производството на военен дрон-камикадзе
Емил Василевhttps://www.kaldata.com/Базираната в Съмървил, Масачузетс, (САЩ) компания Form Energy възнамерява да трансформира някогашната фабрика за хартия и целулоза в Линкълн, щата Мейн в най-голямата в света апаратура за акумулатори, която да вкарва в мрежата до 85 MW сила по едно и също време.
Макар че други решения за предпазване на сила, като да вземем за пример помпените водноелектрически централи имат доста по-голям потенциал, това ще бъде първата апаратура с подобен мащаб, употребяваща само технология на батериите.
Тъй като светът става все по-екологичен с все по-широкото потребление на вятърни и слънчеви електроцентрали налице е и незабавната потребност от широкомащабни решения за предпазване на сила, които могат да съхраняват непотребната сила от възобновими източници. Въпреки че помпеното предпазване на сила от Водноелектрическа централа може да обезпечи подобен потенциал, то е обвързвано с огромен строителен развой и не е осъществимо на всевъзможни местоположения.
Понастоящем литиево-йонните акумулатори са единственото решение за универсално предпазване на сила. Технологията обаче е скъпа, има лимитирани часове на работа и също по този начин е обвързвана с риск, изключително в региони с рискови температури. Form Energy употребява технологията „ желязо-въздух “, която е 1/10 по-скъпа за внедряване, може да обезпечи 100 часа енергийна мощ, не се възпламенява, а също така е по-лесна за преработване.
Как работи желязо-въздушната батерия?
Желязо-въздушните акумулатори употребяват елементарни и необятно публикувани материали: желязо, вода и въздух. За работата си употребяват обратимия принцип на ръждясване и невъзпламеняем електролит на водна основа.
Когато батерията се разрежда, тя употребява кислорода от въздуха, с цел да трансформира металното желязо в стоманен оксид или наслойка. По време на процеса на зареждане стоманеният оксид се трансформира още веднъж в желязо, а кислородът се отделя.
Модулът на желязо-въздушната батерия е с размерите на комплект пералня-сушилня. Той съдържа към 50 кафези, всяка с височина към един метър, потопени в електролита. След това няколко модула се слагат в корпуси, които ги защищават от естествените стихии и могат да бъдат в допълнение групирани в енергийни блокове с мегаватов мащаб.
Form Energy ще употребява своите енергийни блокове, с цел да съхранява 85 MW сила с равнище на разряд от 100 часа, което я прави най-голямата батерия в света.
Досега описът с осъществени планове на Form Energy включва акумулаторни акумулатори с мощ от няколко MW, построени най-вече за компании за комунални услуги. Сега компанията се впуска в независимо в този план. Освен че ще сложи връх, батерията ще бъде и решение на казуса на дефицита на сила, с който се сблъскват районните щати.
Според Canary Media районът разполага с лимитирани ресурси от изкопаем газ, защото отбраната на околната среда не разрешава построяването на нови газопроводи. Поради това районът е подвластен от втечнения природен газ, с цел да посрещне възходящото си търсене на сила.
Инсталацията на Form Energy ще спомогне за съхранението на възобновима сила от вятърни и слънчеви паркове, а също по този начин ще помогне за облекчаване на потребностите на мрежата, когато производството на електрическа енергия е ниско. Тъй като по този метод се предотвратява и потреблението на газови запаси, това е печеливша обстановка за жителите на района.