В продължение на хиляди години астрономите изучаваха небето, като гледаха

...
В продължение на хиляди години астрономите изучаваха небето, като гледаха
Коментари Харесай

Мистериозната девета планета ще бъде открита догодина: как?

В продължение на хиляди години астрономите изучаваха небето, като гледаха нагоре. В ясна нощ няколко планети в нашата Слънчева система се виждаха без телескоп. Въпреки това, защото телескопите се усъвършенстваха, астрономите откриха повече планети, потвърждавайки осемте в нашата Слънчева система, написа . Тъй като технологията продължава да напредва обаче, можем ли да открием нова?
Прочетете още
Ранните астрономи са знаели единствено за пет планети в Слънчевата система - Юпитер, Марс, Меркурий, Сатурн и Венера, и първоначално те са били считани за звезди. Едва през 1781 година английски астроном открива, че да вземем за пример Уран е планета, а не звезда. През идващите десетилетия математическите калкулации демонстрираха, че друга планета би трябвало да се крие зад Уран. Едва в средата на 1800 година е разполагаем задоволително мощен телескоп, с цел да се види планетата.

„ Нептун беше открит през 1846 година и няколко години по-късно имаше спекулации за друга планета оттатък Нептун “, споделя астрофизикът от Принстънския университет Амир Сирадж, пише Discover Magazine.

Търсенето на мистериозната планета докара до откриването на Плутон през 1930 година

„ По това време астрономите смятаха, че това е деветата планета “, прибавя Сирадж.

Но с подобряването на технологиите учените съумяха да изчислят по-добре масата на Плутон, след което той беше намален до статут на планета джудже.

„ През последните 10 години търсенето на мистериозната планета още веднъж се възобнови “, отбелязва астрофизикът.

Една от главните аргументи, заради които някои астрофизици допускат, че има планета оттатък Нептун, се дължи на странни орбити.

„ Орбитите на най-отдалечените дребни тела – комети или метеорити – наподобява са групирани от едната половина или от едната страна на Слънчевата система. Това е доста необичайно и не може да се изясни с нашето настоящо схващане за Слънчевата система “, акцентира специалистът.

В своята публикация Сирадж и сътрудниците му направиха симулация на слънчевата система, която включваше спомагателна планета оттатък Нептун.

„ Изпълнихме симулацията към 300 пъти. Във всяка симулация задавате разнообразни параметри за спомагателна планета. Различна маса, друг надолнище, друга орбитална форма. Пускате ги милиони години и по-късно сравнявате резултата с това, което виждаме в нашата слънчева система “, изяснява астрофизикът.

Резултатите от симулацията демонстрираха, че Планета Девет може в действителност да съществува, само че нейното местонахождение остава незнайно.

Учените се надяват, че новият телескоп ще може да надникне по-дълбоко в Слънчевата система. Обсерваторията Vera K. Rubin на планината Cerro Pachon в Чили се чака да отвори порти през 2025 година Телескопът ще бъде оборудван с най-голямата цифрова камера, създавана в миналото. 

Сирадж споделя, че чака това да предизвика „ най-дълбокото изследване на цялото небе, което човечеството в миналото е провеждало “. Според него Рубин може да отговори на доста въпроси, като в същото време слага доста нови.

„ Следващата година ще бъде голяма година за науката за Слънчевата система “, споделя той.
  
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР