В планинския север на Аржентина, здрав тръбопровод от литиеви проекти,

...
В планинския север на Аржентина, здрав тръбопровод от литиеви проекти,
Коментари Харесай

Литиевият тръбопровод на Аржентина обещава бум на „бялото злато“, докато Чили затяга контрола

В планинския север на Аржентина , здрав водопровод от литиеви планове, близки до онлайн разкриване, наподобява ще отключи вълна от произвеждане , която може да докара до утрояване на производството на основния метал за акумулатори за електрически транспортни средства през идващите две години, написа „ Агенция Ройтерс “.

Четвъртият по величина производител в света на сребристо-бял метал се намира в по този начин наречения „ литиев триъгълник “ и примамва вложения от канадски до китайски минни компании с районен и пазарно насочен модел, даже когато се популяризира вълна от ресурсен шовинизъм в района.

Съседно Чили, най-големият производител на литий в района, предходната седмица разкри проекти за управителен от страната публично-частен модел , което изплаши вложителите. Боливия от дълго време поддържа непоколебим надзор върху своите големи, въпреки и значително неизползвани запаси, до момента в който Мексико национализира своите залежи на литий предходната година.

В Аржентина, макар че държавната енергийна компания YPF (YPFD.BA) стартира да изследва литий предходната година, секторът значително се движи от частни предприятия и постоянни утвърждения на нови планове, защото държавното управление се стреми да донесе повече експортни долари посредством рандеман , рядко ярко леке на фона на стопански разтърсвания . Франко Миняко, президент на Аржентинската камара на минния бизнес, изясни:

„ Аржентина е давала концесии за планове през последните 10 години. Ето за какво през днешния ден имаме това равнище на литиеви вложения и развиване и късмет за напредък. “

Mignacco пресметна, че актуалните 40 000 тона произвеждане на литиев карбонат в Аржентина може да се утроят до 2024-2025 година до 120 000 тона, което може да я изпревари Китай и да се приближи до Чили, която сега създава към 180 000 тона годишно.

„ Това ще бъде движено от нови планове, идващи онлайн в допълнение към двата сега в произвеждане. Страната има шест литиеви плана в развой на създаване и 15 в напреднал стадий на изследване или изпълнимост “ , посочи Миняко.

Това контрастира с Чили, където промишлеността е доминирана от одобрени играчи SQM (SQMA.SN) и Albemarle (ALB.N), с малко нови планове в ход. В Боливия държавното управление едвам неотдавна утвърди нов план на китайски консорциум.

Увеличението на производството в Аржентина ще пристигна от разширението на единствените две индустриални интервенции – планът Fénix на американската компания Livent в Катамарка и мината Salar de Olaroz на австралийската Allkem Ltd (AKE.AX) в Жужуй – и двете се чака да удвоят производството до 42 500 тона през идващите години. Към тях ще се причисли планът Cauchari-Olaroz, благосъстоятелност на китайската Ganfeng Lithium Co (002460.SZ) и канадската Lithium Americas Corp (LAC.TO), който през втората половина на 2023 година би трябвало да стартира произвеждане с потенциал от 40 000 тона от литиев карбонат.

„ Пропазарна тактика “

Аржентина, Боливия и Чили дружно се намират на върха на половината от международните запаси на минерала под неземни солени равнини във високите равнини на Андите. Но тактиките за развиването му се разграничават.

„ Литиевият бранш в Аржентина процъфтява посредством децентрализирана, пропазарна тактика “ , безапелационен е Бенджамин Гедан, шеф на програмата за Латинска Америка в The Wilson Center, добавяйки, че за разлика от това литиевият бранш в Боливия „ неведнъж е бил в застой вследствие на несъразмерен държавен надзор “ .

Чили, сподели той, може би е намерила „ рационално приблизително състояние “ със своя публично-частен модел, който би дал на страната мажоритарен надзор върху всички нови литиеви планове в националистическа смяна, само че въпреки всичко ще даде на частните предприятия основна роля.

Вълната от ресурсен шовинизъм провокира някои диалози измежду длъжностни лица за евентуален литиев картел в стила на ОПЕК в района, макар че анализаторите го считат за нереалистично поради другите индустриални модели и равнища на развиване.

Междувременно Аржентина е изправена пред провокации , в това число стопански разтърсвания с висока инфлация и финансов надзор , които усложняват бизнеса, до момента в който страната се насочва към общи избори през октомври, създавайки политическа неустановеност .

Литиевият водопровод на страната обаче може да поддържа бранша кипящ и даже да печели позиции пред съперниците. Изпреварването на съседа Чили би било доста малко евентуално, само че някои анализатори се прицелиха високо. Натача Изкиердо, анализатор в консултантската компания ABCEB, разяснява:

„ Днес Чили създава и изнася доста повече литий от Аржентина. Но в случай че плановете, които имаме тук през днешния ден, се осъществят, Аржентина може да я изпревари. “

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР