В началото се смяташе, че имунокомпрометираните заради слабия имунитет, хората

...
В началото се смяташе, че имунокомпрометираните заради слабия имунитет, хората
Коментари Харесай

Проф. Иво Петров: И при по-лека форма на COVID-19 може да има сърдечно-съдови усложнения |

„ В началото се смяташе, че имунокомпрометираните поради слабия имунитет, хората със злокачествени и систематични болести са най-уязвими от ковид. Но се оказва, че миокардит (възпаление на сърдечната тъкан) могат да получат и хора, които по-леко изкарват инфекцията, каза националният съветник по инвазивна кардиология проф. Иво Петров по bTV.

По думите му пандемията взима и косвени жертви. Такъв е казусът с доста пациенти със сърдечносъдови болести.

" Последните два дни имах трима пациенти, които ми споделят, че са имали записани часове, само че заради обстановката с COVID-19 не са пристигнали ", описа кардиологът, който разкри, че в международната статистика към този момент е регистриран сходен проблем – затруднения при пациенти, заради отсрочване.

Отлагане поради страх от пандемията или закъснение на екипа заради отклонение на ресурса. В България от март месец насам бяха затворени сърдечни отделения, с цел да се обслужват заболели с коронавирус. Така пациентите със сърдечносъдови болести биват пренасочвани, изясни професорът.

Няма да имаме изясненост кои са ефикасните лекувания и способи за предотвратяване срещи коронавируса, преди да са минали 2-3 години и статистиката да го покаже, сподели още той.

Проф. Петров посочи, че към момента се работи на правилото " проба-грешка ", само че специалистите сега знаят повече за вируса и затрудненията, които провокира. Освен това немалка част от инфектираните изкарват инфекцията леко.

Има разнообразни аргументи за повишението на инфектираните с ковид у нас през последните дни. Сега се вършат проби по свидетелствуване, а през лятото имахме много здрави хора, които се изследваха, с цел да пътуват. Това е повлиявало на статистиката, сподели проф. Петров и добави, че идват есенните месеци и прекарваме повече време в затворени пространства с други хора. 

Важно е предпазването, само че освен под формата на карантина, а и като обеззаразяване, сподели Петров, който показа, че проучване на университета в Станфорд е посочило, че пречистването и йонизирането на въздуха в затворени
пространства също оказва помощ за попречване на разпространяването на коронавируса.

Ако се резервира това равнище на разпространяване на COVID-19, здравната ни система няма да има проблем да издържи, предвижда проф. Петров. Според него към този момент няма причина за стягане на ограниченията, само че в случай че страната ни премине в по-горната канара на разпространяване е допустимо да се стигне до връщане на някои от рестриктивните мерки от страна на Националния действен щаб.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР