В началото на месец септември в речта си пред ООН

...
В началото на месец септември в речта си пред ООН
Коментари Харесай

Еди Рама изгражда мюсюлманска микродържава или офшорен рай за престъпния свят в Тирана

В началото на месец септември в речта си пред Организация на обединените нации албанският министър председател Еди Рама показа най-новия си план - основаване на " Суверенна страна на ордена Бекташи “

Този план има за цел да се сътвори суверенна микродържава на ордена „ Бекташи “. Този тайнствен клон на исляма, учреден през XIII в. от Хаджи Бекташ Вели, е непосредствен до алевизма в Турция и до алауизма в Сирия. Бекташите преобладават в ордена на яничарите - елитните войски на Османската империя, само че орденът е неразрешен от основателя на модерна Турция Мустафа Кемал Ататюрк, което принуждава управлението му да се отдръпна в Албания.

Орденът на бекташите е структуриран като пирамида към своя лидер - Дедеба, понастоящем 65-годишния Едмонд Брахимай, по-известен като " Баба Монди “. Много от дейците на " Рилиндия Комбетар " - Албанското национално възобновление от края на XIX в., произлизат от бекташиите, само че орденът е неразрешен по времето на комунистическия деспот Енвер Ходжа през 1967 година, когато Албания се афишира за „ първата атеистична страна в света “, преследвайки всички форми на религиозна процедура. Според последното броене на популацията бекташиите към този момент са единствено 2% от популацията на Албания.

Еди Рама разгласи, че ще разкрие детайлностите за това създание през идващите месеци и посочи, че задачата му е да разпространява „ толерантна версия на исляма, с която Албания се гордее “. Територията на новата страна ще подхожда на настоящия център на Ордена, ситуиран в непретенциозен жилищен регион в източната част на Тирана. Комплексът включва молитвена зала, няколко офиса, архиви и дребен музей. Само с една четвърт от размера на Ватикана, това ще бъде най-малката страна в света, даже по-малка от тази на папата, оповестява New York Times.

В тази страна алкохолът няма да бъде неразрешен, дамите ще могат да се обличат както желаят и няма да има налагане на избран метод на живот. Тази „ умерена мюсюлманска микродържава “ би могла да спомогне за популяризирането на толерантната версия на исляма, с която Албания толкоз се гордее: „ Важно е да запазим това богатство на религиозната приемливост и в никакъв случай да не го одобряваме за даденост “, споделя Баба Монди пред New York Times и прибавя: „ Ние заслужаваме страна. Ние сме единствените в света, които споделят истината за исляма и не смесваме религията с политиката. “ Баба Монди счита, че новата страна на бекташите може да се нуждае от дребна разследваща работа, „ тъй като и те имат врагове “, само че няма да има войска, гранична защита или съдилища. Все още следва да се уточнят детайлности като критериите за приемане на паспорт, само че цветът на паспорта към този момент е избран: зелен - цветът на реда. Албания, несъмнено, ще позволи и двата паспорта.

Първоначално Баба Монди изрази изненадата си, като изясни, че бекташите в никакъв случай не са желали суверенна страна и че не е бил авансово осведомен от Еди Рама. Законодателната рамка на новата страна е „ в развой на правене “ и към момента ще би трябвало да бъде одобрена от Народното събрание, който е следен от Социалистическата партия на Еди Рама. Министър-председателят на Албания призна пред New York Times, че основаването на суверенна ислямска страна в Тирана ще отнеме време, като отхвърля с лека ръка бъдещите възражения.

Мюсюлманската общественост в Албания, която съставлява обичайния сунитски ислям, изрази дълбока угриженост от оповестяването на този план. В публично изказване тя предизвести, че Албания не е застрашена от загуба на своята естетика, само че че сходни начинания могат да основат рисков казус за бъдещето на страната. Общността акцентира централната си роля като институция, представляваща всички разновидности на исляма, в това число дервишките ордени като бекташите и изрази страдание за неналичието на съвещания с религиозните общности, като уточни съществуването на Междурелигиозния съвет на Албания - орган, приет от западните страни за поощряване на разговора и хармонията сред другите вероизповедания.

Бившият президент Илир Мета, който самичък е от традицията на бекташите, се изрече сериозно за предлагането на Еди Рама, няколко месеца преди парламентарните избори, планувани за април 2025 година Мета предходната седмица бе задържан и сега се намира в пандиза. Според него тази самодейност, която съгласно него опонира на духа на албанската конституция, би била още един метод за отклонение на вниманието от корупционните кавги, пред които е изправен Еди Рама. „ Въпреки че насърчаването на междурелигиозната приемливост е желателно, това предложение е част от предизборна маневра с непредвидими последствия в един така и така неустойчив район “, акцентира той.

Ако този план в миналото види бял свят, остава да забележим кой в действителност ще се възползва от този набожен анклав в столица, подложена на напън от спекулации с парцели и пране на пари. Дали това ще бъде нов Свети трон, или по-скоро офшорен парадайс? I БГНЕС
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР