В момента няма разговор за увеличаване на местните данъци и

...
В момента няма разговор за увеличаване на местните данъци и
Коментари Харесай

41% спад в собствените приходи на общините

В момента няма диалог за увеличение на локалните налози и такси, сподели пред БНР Силвия Георгиева, изпълнителен шеф на Националното съдружие на общините (НСОРБ). От една страна се реорганизират финансите вътре в общините, а от друга се търси поддръжката на страната.
Това не е наклонност единствено в България, в доста страни държавните управления регистрират, че локалните управляващи би трябвало да бъдат подкрепени след обстановката с Covid-19, защото се чака спад в локалните доходи и през 2021, и 2022 година, тъй като стопанската система занапред навлиза в криза, изясни Георгиева.
Представително допитване за спада в общинските доходи и размера на изключителните разноски в спешната обстановка, извършено от 1 до 10 май, дава картина по какъв начин изключителното състояние се е отразило върху общинските бюджети. Данните са събрани от 217 общини или 82% от всички общини в страната. База за съпоставяне е интервалът 1 март – 30 април 2019 по отношение на същия през тази година.
"За този интервал, двумесечен, спадът на личните доходи на общините е 41%, което е забележителен размер и огромен спад за нас. Най-голям спад имаме от данъчните ни доходи – налозите върху недвижимите парцели, върху транспортните средства и налога за възмездно придобиване на имущество. “
Не е оценен спадът по категории данъкоплатци или кой е спрял да заплаща. Резкият спад на постъпленията в общинските хазни е следен още с началото на изключителното състояние от 13 март. Отложената във времето опция да се употребява 5% отстъпка от края на април – до края на юни, също е изиграла своята роля за намаляването на общинските доходи. Така действителната картина ще стане ясна при започване на юли, само че към този момент прогнозите не са оптимистични, акцентира Георгиева. „ Не може да чакаме, че приходите ни ще се възстановят на равнището от предходната година и към края на месец юни. “
Спадът е най-чувствителен в огромните регионални градове. Туристическите общини, които са били изследвани в обособена група, записват спад в личните доходи от над 50%.
Много сериозен е регистрираният спад при такса битови боклуци, която покрива разноските за непорочност. „ 100 милиона е към 30 април спадът по отношение на проектите, които са имали общините. “
Към момента нито една от обществените услуги, предоставяни от общините, не е застрашена, увери ръководителят на НСОРБ. „ Градовете и общините не престават да се чистят, улиците са осветени, настоящите поправки вървят, административните услуги се дават. “
Спадът обаче ще се отрази върху капиталовите стратегии на общините. В доста общини към този момент се преразглеждат описите за финансови разноски за тази година, заяви Силвия Георгиева.
Намалелите доходи на общините ще се отразят и върху съфинансирането на европроектите през тази година. Над 80 на 100 от тези планове са капиталови и не престават да дават работа на бизнеса и да генерират доходи в стопанската система.
Общините имат 119 здравни заведения. 79 от общинските лечебни заведения бяха избрани със заповед на здравния министър да одобряват заболели от ковид, 2 900 са леглата за пациенти без затруднения, а 233 са за интензивни пациенти. Въпреки дефицитите в бюджетите си, след издаването на заповедта общините са отделили средства за преустройства в това отношение и закупуване на инсталация. „ Справиха се в доста къси периоди, благодарение на донори “, означи Силвия Георгиева.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР