Ивайло Мирчев: Борисов и Доган да си кажат за Пеевски
В изявление за „ БНР “ Ивайло Мирчев от “Да, България ” още веднъж прикани основния прокурор Борислав Сарафов незабавно да изиска депутатския имунитет на Делян Пеевски .
„ Делян Пеевски държи прокуратурата, правосъдната система, институциите и службите в България “ , акцентира Мирчев. Според него това е най-големият проблем на България.
„ Най-важното е да създадем по този начин, че да не позволим да се роди нов Пеевски в България. Хора, които желаят да дойдат на мястото на Пеевски, има доста. Докато ние улисани в това да отстраним Пеевски от политиката и от обществото, има едни, които се готвят за скок и да се наместят на неговото място. Страната би трябвало да се освободи от подобен вид хора и да проработят регулаторите най-сетне. “
“Сега Бойко Борисов да излезе от храстите и вместо да си подава едното оченце оттова, да излезе и да каже какво мисли за протичащото се с Пеевски. ”
За Ивайло Мирчев е необичайно, когато президентът в няколко поредни изявленията приказва за Пеевски, политиците да не желаят да се занимават с него .
Пеевски е недостижим в България – това е огромният проблем, безапелационен бе той. Според него шефът на ДАНС би трябвало да отиде в Народното събрание и да опише какво има във връзка с Пеевски и какво в годините вероятно е прикривано.
Той се обърна и към Ахмед Доган да вземе да даде едно изявление и да опише по този начин, както направи някогашният банкер Цветан Василев по време на съвещанието на краткотрайната парламентарна комисия за определяне на всички обстоятелства и условия към групата на Мартин Божанов-Нотариуса и Пепи Еврото .
Според Мирчев това е бързият метод в обществено-политически проект Пеевски да бъде завършен.
„ В момента се прави всичко допустимо Пеевски да задържи капиите си в правосъдната система, в прокуратурата, в службите, в регулаторите, във всички институции. Тази атака за избора на нов основен прокурор от Висш съдебен съвет е тъкмо негова и се удивлявам къде е Бойко Борисов по терена тук. “
От ПП-ДБ има препоръчан законопроект, съгласно който при изминал мандат на Висш съдебен съвет, той да не може да избира нов основен прокурор, началник на Върховен административен съд или Върховен касационен съд .
Ивайло Мирчев изясни, че този Висш съдебен съвет няма публичното доверие за сходни избори .
Според него Пеевски е можело да бъде в изолираност, в случай че Борисов беше заел ясна и безапелационна позиция.
Сигурно е, че нито една партия няма да има 121 депутати в идващото Народно събрание .
По думите му намирането на решение за ръководство ще е доста комплицирано. Според него обаче е извънредно мъчно да се стартира същински диалог с партии, които се вършат на „ прелестно разсеяни “ във връзка с Пеевски.
Относно казано от средите на Българска социалистическа партия, че ще бъде изработен опит да бъде върнато остарялото състояние в Конституцията, Мирчев сподели:
„ Това е доказателство, че въздействието на Пеевски в Българска социалистическа партия се е нараснало стремглаво. “
Той подсети, че тези промени са утвърдени от Венецианската комисия и Европейска комисия . Според него в този момент е доста комфортно да се приказва срещу измененията. По думите му партиите, които желаят връщане на остарялото състояние, си играят с тематиката.
Мирчев акцентира, че тяхното предлагането на ПП-ДБ за служебните кабинети е било друго, а признатото – е на ГЕРБ.
„ Ако регулаторите работят добре, в случай че там в действителност се избират разнообразни хора в разнообразни години от разнообразни управляващи, няма да има никакъв проблем, с цел да бъде определен някой, който не е обвързван с Борисов или Пеевски “ , счита той.
Според него казусът на Конституцията е, че има овладяна правосъдна система и прокуратура от руски вид .
„ Ако държиш основния прокурор, държиш всички в страната, всички институции “ , изясни депутатът.
Той обаче е безапелационен, че след изборите държавно управление би трябвало да има . По думите му “чакайки избавител, няма да се получат нещата “ , само че под някаква форма би трябвало да има коалиция.
Предизвикателствата пред страната са доста над нашите вътрешни разлики в обединението ПП-ДБ , посочи Ивайло Мирчев и прикани хората да гласоподават, като посочи, че обединението влиза мощна в тези избори.
„ Загубихме 50% от гласоподавателите си. Това са действителностите, от които ние не би трябвало да бягаме. Напротив – обещахме след изборите да стартираме почтен разговор с тях. В „ Да, България “ честният разговор го започнахме, нашият водач подаде оставка, което е най-високата цена, която една политическа групировка може да заплати. Трябва да продължим този диалог и да създадем всичко допустимо в тази акция да си ги върнем тези хора. Не съм уверен, че в последните 3 месеца по доста добър метод показахме, че ги разбираме и че сме ги чули. Но би трябвало да го създадем в идващите 2 месеца, тъй като в противоположен случай нищо положително не чака страната ни и нас като политици “ , разяснява Мирчев и изясни, че точно в тази посока са били предложенията им за избора на претенденти и листи за идните избори . Според него партиите би трябвало да се трансформират, изключително когато имат спад в електоралната поддръжка.
Сглобката не е била добре обяснена . Мирчев подсети за поредицата избори преди сглобката да се сформира. Целта ѝ беше няколко партии да се обединят за държавно управление, което да е повече с експертен профил и да извърши няколко съществени целта за страната, разяснява той и добави:
„ Изненадата се оказа – сега, в който седнеш да приказваш с ГЕРБ и внезапно до теб се появява и Пеевски. “
И въпреки всичко, депутатът акцентира, че те не са нарушили правилата си .
Необходимо предизвестие