В бюджета на Община Варна за 2025 г. са предвидени

...
В бюджета на Община Варна за 2025 г. са предвидени
Коментари Харесай

Община Варна отпуска допълнителни 4 млн. лв. за възнаграждения в градския транспорт

В бюджета на Община Варна за 2025 година са планувани 33 960 000 лева за разноски за заетите в градския превоз, което е с близо 4 млн. лева повече по отношение на миналогодишната сума от 30 250 000 лева Средствата могат да бъдат употребявани само за заплати, ексклузивен труд, ваучери за храна и компенсации при пенсиониране. Това стана ясно по време на среща сред кмета Благомир Коцев и синдикалните представители Васил Василев, ръководител на локалната конструкция на КТ „ Подкрепа “ и Анна Ковачева, регионален координатор на КНСБ.

В диалозите участваха и заместник-кметът Христо Рафаилов, шефът на дирекция „ Финанси и бюджет “ Кирил Симеонов, ръководителят на Общинския съвет Христо Димитров, ръководителят на транспортната комисия в Общински съвет Георги Кулински, както и шефът на Оперативна програма ТАСРУД Георги Киряков. Повод за срещата беше настояването за повишение на възнагражденията в бранша.

Считам, че изискванията на труд на чиновниците в градския превоз би трябвало да се подобрят, а възнагражденията им – да дават отговор на положения труд. В същото време обаче имам рецензии към ръководството на общинското сдружение „ Градски превоз “. Необходимо е усъвършенстване на разноските, с цел да се увеличи успеваемостта, разяснява кметът Коцев.

Заместник-кметът Рафаилов акцентира, че Варна се отличава доста по отношение на други градове в страната във връзка с заплащането в бранша. През 2024 година, вследствие на многократни срещи сред кмета и синдикатите, бе подписано съглашение за нарастване на възнагражденията в „ Градски превоз “ – с 35% за водачите и с 25% за останалия личен състав.

Допълнително Община Варна финансира с над 10 млн. лева въвеждането на безвъзмездни карти за градския превоз за възпитаници, студенти, пенсионери и хора с увреждания. Не разчитаме единствено на държавно финансиране, което би било извънредно незадоволително за поддържане на маршрутната скица във Варна – над 50% от издръжката на градския превоз се поема от общината, добави Рафаилов.

На срещата беше припомнено още, че от октомври 2024 година е в ход социална поръчка за нова билетна система. Според кмета Коцев модерната система ще понижи броя на нередовните пасажери и ще усили приходите, което ще усъвършенства финансовата резистентност и ще даде опция за в допълнение финансиране на градския превоз.

Предстои спомагателна среща по тематиката, на която присъстващите упорстват да бъде поканен и шефът на „ Градски превоз “.
Източник: moreto.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР