В Буча, съвсем близо до украинската столица Киев, по улиците

...
В Буча, съвсем близо до украинската столица Киев, по улиците
Коментари Харесай

Кметът на Буча пред Дойче веле: Всеки ден откриваме нови и нови трупове

В Буча, напълно покрай украинската столица Киев, по улиците лежаха десетки тела на убити цивилни жители, откакто съветските войски се изтеглиха. Започнаха обвинявания във военни закононарушения. Открити бяха и всеобщи гробове с хора, които явно са били измъчвани, преди да бъдат убити. Инфраструктурата на града е изцяло унищожена, само че градът стартира да се връща към живота.

Deutsche Welle беседва с кмета на град Буча Анатолий Федорук.

- Господин Федорук, каква е обстановката в Буча сега?

- За четвърти следващ ден специалистите на терен наблюдават саботьорите и работят по премахването на всички експлозиви. Градската администрация се е заела с възобновяване на инфраструктурата - преди всичко електричество, газ и вода. Работим по разрешаването на филантропичните проблеми. Организирали сме доставки на храна, медикаменти, хигиенични артикули, храна за домашни любимци. Понеже към момента няма нито газ, нито ток, с газови бутилки и котлони сме организирали краткотрайни места, където хората могат да си готвят.

- Колко души живееха в Буча преди началото на войната и какъв брой са в този момент?

- Буча имаше 50 000 поданици, дружно с близките села - 67 000. В момента в града има 3700 души. Броят постепенно се усилва, откогато започнахме работа по възобновяване на инфраструктурата. В други елементи на региона популацията е намаляло с 30%. Вчера бях в Сдвиживка, където са останали единствено 760 от 1 780-те поданици. Селата северно от Киев бяха окупирани още в първите дни на войната и хората нямаха опция да избягат. Въпреки това те са си помагали, разпределяли са си храната и медикаментите, с цел да оцелеят.

- Знае ли се към този момент какъв брой тъкмо души са починали в Буча и покрайнините?

- По изчисленията ни от нощес - 320 цивилни са починали. Експерти и криминолози сега не престават да инспектират телата и броят на жертвите се усилва непрекъснато. Откриват ги в домовете им, в паркове и тук-там, където е имало опция телата да бъдат заровени, когато обстрелът е спирал за малко. Хората са държали да погребват мъртвите, с цел да не стават плячка на кучета. Всеки ден откриваме още и още спонтанни гробове в селата в цялата област. Почти 90% от жертвите са с огнестрелни рани, а не с такива от шрапнел.

- Ужасяващите фрагменти от всеобщите гробове шокираха света. Колко такива гробове бяха открити в Буча?

- Три такива бяха открити в Буча. Един е на площадката на дружество за селскостопанска техника. Там съветските войски са натрупали телата едно върху друго - като на клада. Всички са били със завързани откъм гърба ръце. Вторият всеобщ гроб е на улиците “Вокзална” и “Яблунска”, и още един открихме – в детска градина, където също бяха открити тела на убити хора със завързани ръце и прострелни рани.

- Вие бяхте ли в Буча, до момента в който беше окупиран градът? Видяхте ли по какъв начин екзекутират цивилни хора?

- Бях там преди и по време на окупацията, както е редно. Лично бях очевидец на три такива случая. Бях в частен дом на улица “Лех Качински”, когато чух изстрели наоколо. Руските окупатори бяха създали надзорен пункт там и просто стреляха по три автомобила. В един от тях имаше семейство - мъж, бременната му жена и две деца. Само мъжът оцеля. Той самичък погреба жена си в един окоп, който руснаците бяха изкопали, с цел да се крият в него. Вместо кръст, сложи регистрационния номер на колата в пръстта. Труповете на децата отнесе в църквата и ги погреба там. Не знам дали този човек е оживял.

- Документират ли се тези закононарушения? Кои са жертвите, по какъв начин са починали? Уведомени ли са представители на Международния углавен съд?

- Всички украински и интернационалните управляващи са включени в установяването на самоличността на жертвите - най-много, с цел да могат причинителите да бъдат съдени.

- Има ли плячкосвания в града?

- Полицията патрулира по улиците и сега няма грабежи. След всичко, което претърпяха, жителите на Буча даже не могат да си показват сходно нещо.

- Има ли към този момент данни за това какъв брой здания са били разрушени?

- Знаем за 112 къщи, които са изцяло разрушени, които не могат да бъдат възобновени, и за още 100, които също съществено са потърпевши. 18 жилищни блока са разрушени и опожарени от артилерийския обстрел. Два от тях няма да могат да бъдат възобновени. Предстои специалистите да оценят кои здания могат да бъдат избавени и кои ще се наложи да бъдат разрушени.

- До каква степен е разрушена инфраструктурата в Буча?

- Най-важните пътни артерии - на влизане в града и във вътрешността му, са съвсем напълно разрушени. На третия ден от войната съветските окупатори унищожиха абонатната станция, която доставя електричество на украинските железопътни линии и на целия град. Тя няма да може да бъде възобновена, ще ни е нужна нова. В града системата за водоснабдяване е характерна - има три квартала с три обособени станции. В момента централната система не действа и екип от заварчици работи по затварянето на дупките от патрони и шрапнели по тръбите.

- Колко време ще отнеме възобновяване на инфраструктурата?

- Правим всичко по силите си, с цел да стане допустимо най-бързо. Брояхме дните досега, в който украинската войска ще ни освободи. Сега е съвсем същото - нямаме самообладание да се върнем към живота. Даваме всичко от себе си.

Автор: Лилия Ржеутская
Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР