Радостин Василев: Първата крачка е антикорупционна кръгла маса срещу Пеевски и Борисов
„ В българското общество сега има консенсус – млади и остарели, небогати и богати считат, че ние не можем повече да продължаваме по този начин “, сподели в „ 120 минути “ Радостин Василев, водач на партия МЕЧ и лидер на листа 25-и МИР София и 16-и МИР Пловдив.
По думите му първата крачка към смяната е кръгла маса, която да събере антикорупционно настроени партии против Пеевски и Борисов, които да вземат решение по какъв начин правосъдната ни система да продължи.
„ Ако Румен Радев, ПП-ДБ, „ Възраждане “, Българска социалистическа партия – уповавам се да влязат в Народното събрание, въпреки и мъчно – имаме болшинство против модела, ние първо би трябвало да седнем и да помислим, а не да запълним небрежно Висш съдебен съвет “, сподели Василев.
„ Да помислим ще имаме ли основен прокурор, ще променяме ли конституционната наредба, която дефинира отговорността на Висш съдебен съвет и на всеки прокурор за човешките ориси, които са му поверени. Ще децентрализираме ли системата на прокуратурата? Нейното място в правосъдната власт ли е, може ли да влезе в изпълнителната? “, разяснява водачът на МЕЧ.
Радостин Василев съобщи, че са нужни 160 депутати за промяна на Висш съдебен съвет и „ няма да има оправдания за промяна на Висш съдебен съвет на някого с ГЕРБ “.
„ Никога не би трябвало с ГЕРБ нищо да се прави. Ако би трябвало, ще преживеем още катарзиси, само че това би трябвало да бъде преодоляно “, добави той.
„ За нас и в сглобката, и в този момент, и постоянно Борислав Сарафов е деветото джудже. Той би трябвало да бъде задържан “, безапелационен е Василев.
„ Ако ги нямаше Гешев и Сарафов, този клептократичен модел нямаше да съществува толкоз дълго “, добави той.
Относно казуса с повишаващите се цени на горивата, като първа мярка МЕЧ предлага одържавяване на „ Лукойл “.
„ Много малко хора знаят, че цената на колонката към 40-45% е цената на суровия нефт. 30% е Данък добавена стойност и данък, 10% са транспортните разноски и надценката. Кой по-добре от страната може да каже посредством законодателна смяна - в интервала на рецесия, до момента в който не се отвори Ормузкия пролив, акцизът върху горивата за физическите лица е на половина. Тогава левче от цената на горивото пада “, изясни Василев, признавайки обаче, че по този начин приходите на страната ще спаднат съществено, съобщи bTV.
По думите му първата крачка към смяната е кръгла маса, която да събере антикорупционно настроени партии против Пеевски и Борисов, които да вземат решение по какъв начин правосъдната ни система да продължи.
„ Ако Румен Радев, ПП-ДБ, „ Възраждане “, Българска социалистическа партия – уповавам се да влязат в Народното събрание, въпреки и мъчно – имаме болшинство против модела, ние първо би трябвало да седнем и да помислим, а не да запълним небрежно Висш съдебен съвет “, сподели Василев.
„ Да помислим ще имаме ли основен прокурор, ще променяме ли конституционната наредба, която дефинира отговорността на Висш съдебен съвет и на всеки прокурор за човешките ориси, които са му поверени. Ще децентрализираме ли системата на прокуратурата? Нейното място в правосъдната власт ли е, може ли да влезе в изпълнителната? “, разяснява водачът на МЕЧ.
Радостин Василев съобщи, че са нужни 160 депутати за промяна на Висш съдебен съвет и „ няма да има оправдания за промяна на Висш съдебен съвет на някого с ГЕРБ “.
„ Никога не би трябвало с ГЕРБ нищо да се прави. Ако би трябвало, ще преживеем още катарзиси, само че това би трябвало да бъде преодоляно “, добави той.
„ За нас и в сглобката, и в този момент, и постоянно Борислав Сарафов е деветото джудже. Той би трябвало да бъде задържан “, безапелационен е Василев.
„ Ако ги нямаше Гешев и Сарафов, този клептократичен модел нямаше да съществува толкоз дълго “, добави той.
Относно казуса с повишаващите се цени на горивата, като първа мярка МЕЧ предлага одържавяване на „ Лукойл “.
„ Много малко хора знаят, че цената на колонката към 40-45% е цената на суровия нефт. 30% е Данък добавена стойност и данък, 10% са транспортните разноски и надценката. Кой по-добре от страната може да каже посредством законодателна смяна - в интервала на рецесия, до момента в който не се отвори Ормузкия пролив, акцизът върху горивата за физическите лица е на половина. Тогава левче от цената на горивото пада “, изясни Василев, признавайки обаче, че по този начин приходите на страната ще спаднат съществено, съобщи bTV.
Източник: darik.bg
КОМЕНТАРИ




