Уважаеми жители на Пловдивска област, Скъпи сънародници, На Трети март почитаме деня,

...
Уважаеми жители на Пловдивска област,
Скъпи сънародници,
На Трети март почитаме деня,
Коментари Харесай

Областния управител на Пловдив проф. д-р Владислав Попов: Да...

Уважаеми поданици на Пловдивска област,

Скъпи сънародници,

На Трети март почитаме деня, в който българският народ възстановява правото си да бъде свободен и да гради личната си страна. Това е дата, белязана от смелостта на генерации българи, които в най-тежките години на робството намират сили да се изправят, да отстояват своя език, религия и достолепие и да се преборят за нашата независимост.

Пътят към този ден минава през саможертвата на хъшове, харамии, въстаници, опълченци и бойци, през дипломатически борби и през напъните на персони, които имат вяра, че България заслужава място измежду свободните нации на Европа. Трети март е резултат от общата воля на нашия народ, който не се помирява и в никакъв случай не не помни своите корени. Неслучайно огромният воин от Априлското въстание Тодор Каблешков изповядва: „ Не в патрона на кремъклийката се надявах, а в гърмежа ѝ, който трябваше да стигне до ушите на Европа. “

Руско-турската война от 1877–1878 година трансформира този вик в действителност. Подвигът на съветските, украинските, белоруските, румънските бойци и българските опълченци, минали Дунава и извоювали свободата ни при Шипка, Плевен и Стара Загора, остава вечно в основата на нашата държавност. Техният път приключва в Пловдив – градът, който се трансформира в натурален мост сред Освобождението и последвалото Съединение. Тук се срещат финалът на войната и началото на новата българска държавност. На 6 септември 1885 година Пловдив става сцена на историческия акт на националното обединяване на Княжество България с Източна Румелия и остава в националната памет като град, който посреща свободата, само че и дръзва да я довърши.

Днес, когато светът още веднъж претърпява войни, а ние живеем в мир и имаме опцията сами да дефинираме бъдещето си, наш дълг е да пазим паметта за тези, които поставиха основите на свободата. Да бъдем единни, да работим дружно за развиването на нашия район и нашата страна и да предаваме на идващите генерации уважението към историята и отговорността към утрешния ден.

Честит Национален празник!

Да живее свободна България!

 
Източник: marica.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР