Областния управител на Пловдив проф. д-р Владислав Попов: Да...
Уважаеми поданици на Пловдивска област,
Скъпи сънародници,
На Трети март почитаме деня, в който българският народ възстановява правото си да бъде свободен и да гради личната си страна. Това е дата, белязана от смелостта на генерации българи, които в най-тежките години на робството намират сили да се изправят, да отстояват своя език, религия и достолепие и да се преборят за нашата независимост.
Пътят към този ден минава през саможертвата на хъшове, харамии, въстаници, опълченци и бойци, през дипломатически борби и през напъните на персони, които имат вяра, че България заслужава място измежду свободните нации на Европа. Трети март е резултат от общата воля на нашия народ, който не се помирява и в никакъв случай не не помни своите корени. Неслучайно огромният воин от Априлското въстание Тодор Каблешков изповядва: „ Не в патрона на кремъклийката се надявах, а в гърмежа ѝ, който трябваше да стигне до ушите на Европа. “
Руско-турската война от 1877–1878 година трансформира този вик в действителност. Подвигът на съветските, украинските, белоруските, румънските бойци и българските опълченци, минали Дунава и извоювали свободата ни при Шипка, Плевен и Стара Загора, остава вечно в основата на нашата държавност. Техният път приключва в Пловдив – градът, който се трансформира в натурален мост сред Освобождението и последвалото Съединение. Тук се срещат финалът на войната и началото на новата българска държавност. На 6 септември 1885 година Пловдив става сцена на историческия акт на националното обединяване на Княжество България с Източна Румелия и остава в националната памет като град, който посреща свободата, само че и дръзва да я довърши.
Днес, когато светът още веднъж претърпява войни, а ние живеем в мир и имаме опцията сами да дефинираме бъдещето си, наш дълг е да пазим паметта за тези, които поставиха основите на свободата. Да бъдем единни, да работим дружно за развиването на нашия район и нашата страна и да предаваме на идващите генерации уважението към историята и отговорността към утрешния ден.
Честит Национален празник!
Да живее свободна България!
Скъпи сънародници,
На Трети март почитаме деня, в който българският народ възстановява правото си да бъде свободен и да гради личната си страна. Това е дата, белязана от смелостта на генерации българи, които в най-тежките години на робството намират сили да се изправят, да отстояват своя език, религия и достолепие и да се преборят за нашата независимост.
Пътят към този ден минава през саможертвата на хъшове, харамии, въстаници, опълченци и бойци, през дипломатически борби и през напъните на персони, които имат вяра, че България заслужава място измежду свободните нации на Европа. Трети март е резултат от общата воля на нашия народ, който не се помирява и в никакъв случай не не помни своите корени. Неслучайно огромният воин от Априлското въстание Тодор Каблешков изповядва: „ Не в патрона на кремъклийката се надявах, а в гърмежа ѝ, който трябваше да стигне до ушите на Европа. “
Руско-турската война от 1877–1878 година трансформира този вик в действителност. Подвигът на съветските, украинските, белоруските, румънските бойци и българските опълченци, минали Дунава и извоювали свободата ни при Шипка, Плевен и Стара Загора, остава вечно в основата на нашата държавност. Техният път приключва в Пловдив – градът, който се трансформира в натурален мост сред Освобождението и последвалото Съединение. Тук се срещат финалът на войната и началото на новата българска държавност. На 6 септември 1885 година Пловдив става сцена на историческия акт на националното обединяване на Княжество България с Източна Румелия и остава в националната памет като град, който посреща свободата, само че и дръзва да я довърши.
Днес, когато светът още веднъж претърпява войни, а ние живеем в мир и имаме опцията сами да дефинираме бъдещето си, наш дълг е да пазим паметта за тези, които поставиха основите на свободата. Да бъдем единни, да работим дружно за развиването на нашия район и нашата страна и да предаваме на идващите генерации уважението към историята и отговорността към утрешния ден.
Честит Национален празник!
Да живее свободна България!
Източник: marica.bg
КОМЕНТАРИ




