Украинските бежанци не успяват да се ориентират в здравната система

...
Украинските бежанци не успяват да се ориентират в здравната система
Коментари Харесай

Украинските бежанци у нас не смятат, че трябва да плащат за здравна помощ

Украинските бежанци не съумяват да се ориентират в здравната система заради липса на налична информация за правата им като пациенти. Като други аргументи показват езиковата преграда, неизясненост във връзка с процедурите за персонален доктор и на общия достъп до здравна помощ.

Това сочи изследването " Достъп до опазване на здравето за украинските бежанци в България ", извършено от Националната пациентска организация (НПО). Интервюирани са 205 души, от които 127 с украински бежанци и 78 с представители на здравната система. Целта е да се разпознават главните провокации и потребности на двете страни и се предложат благоприятни условия за превъзмогването им. Изследването е извършено в интервала 15 декември 2022 година до 1 февруари 2023 година

Украинските бежанци считат, че помощта за тях би трябвало да е фокусирана и върху психическата поддръжка. Иначе самата здравна помощ, която им се оказва, когато доближат до такава, правят оценка по-скоро като добра.

80% от интервюираните украинци показват, че към този момент са потърсили здравна помощ в България, само че над 60% са платили за нея. 10% правят оценка като отлична здравната помощ у нас, като в това време няма нито една изцяло отрицателна оценка.

Респондентите от системата на здравната помощ споделят същите проблеми за достъпа на бежанците до нея. Според тях би трябвало да се работи в тенденция даване на ясна и разбираема информация за здравните права на бежанците на наличен за тях език. Също по този начин считат, че е належащо да се обезпечава превод при прегледите за по-точно снемане на анамнеза. Оказване на психическа поддръжка на бежанците представителите на здравната система дефинират като от извънредно значение.

Националната пациентска организация предлага решения на проблемите и съгласно нея е належащо построяването на единна осведомителна система, която да обслужва и координира целия поток на бежанци в България, освен този от Украйна.

" Организирането на огромна осведомителна работа измежду украинските бежанци, налична на техния език, която да ги запознае с правата и отговорностите им като пациенти на здравната система, с процедурите и структурите на здравната помощ, е различен метод да се преодолеят проблемите. В този развой значима роля могат да изиграят неправителствените организации, в частност пациентските такива, които и в този момент се ангажират с подкрепяне, ходатайство и консултиране на бежанци и се употребяват с тяхното доверие. Необходимо е техни планове в тази тенденция да бъдат подкрепени от страната и локалната власт. Разработените един път материали, преведени на съответния език, биха могли да се употребяват и за бежанци от други страни. Освен за бежанците, информативен запас за работата с тях е нужен и за експертите, работещи в здравната система ", показват от Неправителствени организации.

От организацията упорстват да се сътвори модел, с който медицинските служащи и представителите на други институции да бъдат подкрепени с обезпечаване на превод при работа с бежанци.

Освен това страната би трябвало да обезпечи и спомагателен запас за оказване на психическа и психиатрична помощ на бежанците, защото сега тя е отвън обсега на здравното обезпечаване, считат още от Националната пациентска организация.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР