Учителите да имат право на година платен отпуск за професионална

...
Учителите да имат право на година платен отпуск за професионална
Коментари Харесай

Година платен отпуск на всеки 4 г. за преподавателите, искат от синдикат Образование

Учителите да имат право на година заплатен отпуск за професионална подготовка на всеки четири години, оферират от профсъюз " Образование ".

Държавните просветителни стандарти в Закона за предучилищното и учебното обучение да не се одобряват от Министерски съвет и от Народното събрание, оферират от профсъюз " Образование ". В мейл до медиите те изпратиха своето мнение във връзка готвените промени в Закона за предучилищното и учебно обучение.

Мотивът им да не желаят намесата на изпълнителната и законодателната власт в одобряване на тези стандарти е, че по този начин процедурите и промяната ще се забавят.

Синдикат " Образование " изготви мнение по отношение на законопроект за изменение и допълнение на Закона за предучилищното и учебно обучение.

От браншовата организация упорстват за няколко основни промени в просветителния закон. Сред тях е наложително основаване на профил " Хореография ", който да се добави в листата с специалности в профилираната подготовка.

От профсъюз " Образование " желаят от 2019 година МОН да утвърждава един план за учебник по обособен предмет за безплатните учебници, които се финансират със средства от държавния бюджет.

Сред предложенията им са да се обезпечи време и финансов запас за подготовка на педагогическите експерти. Това да стане с обособяване на 2% от общия бюджет за квалификации, контрактувани в Колективния трудов контракт (КТД) и 96 университетски часа, приравнени към 6 квалификационни заема за атестационен интервал от 4 години за застраховане на добра квалификационна политика.

Педагогическите експерти да имат едногодишен заплатен отпуск, при направени 4 години. Това време да се употребява за подготовка и възобновяване на педагогическите експерти.

Финансовите средства, гарантиращи целта обучение, би трябвало да бъдат обезпечени от страната, ясни са от синдиката. Те упорстват в Закона да бъде записано: " Средствата от държавния бюджет за финансиране на действия в системата на предучилищното и учебното обучение се възнамеряват годишно в размер не по-нисък от 6% от Брутният вътрешен продукт ". Достигането да стане поетапно до 2020 година

Българските учители не би трябвало да губят кариерните си длъжности при преустановяване на трудовите правни отношения и при промяна на работното място, оферират от съсловната организация.
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР