Голям пробив в науката за дълголетието: мишки започнаха да живеят с 25% по-дълго
Учените смятат, че сходен резултат ще има и при хората.
Учените са разкрили лекарство, което усилва продължителността на живота на лабораторните мишки с 25%, и считат, че то може да забави стареенето при хората. Лекуваните мишки наподобяват по-млади, по-здрави, по-силни и с по-малко случаи на рак спрямо нелекуваните мишки.
Учените от Лабораторията за здравни науки на MRC, Имперския лицей в Лондон и Медицинското учебно заведение Duke-NUS в Сингапур изследват протеин, наименуван интерлевкин-11, чиито равнища се усилват с възрастта и провокират възпаления. Екипът организира два опита: при първия генетично модифицира мишки, тъй че да не могат да създават интерлевкин-11, а при втория дава лекарство за премахване на интерлевкин-11 при възрастни мишки (на 75 седмици).
Резултатите, оповестени в списание Nature, демонстрират, че продължителността на живота на мишките се е нараснала с 20-25 % според от пола и изискванията на опита. Мишките, лишени от интерлевкин-11, имали по-малко случаи на рак, усъвършенствана мускулна функционалност, по-здрава четина и по-малко признаци на стареене.
Лекарството към този момент се тества при хората, само че към момента не е известно дали ще има същия резултат. Изследователите смятат, че в случай че лекарството се окаже дейно, то би могло доста да промени процеса на стареене. В момента лекарството се тества върху пациенти с белодробна фиброза и предварителните данни сочат, че то е безвредно.
Изследванията на стареенето се развиват интензивно и учените търсят способи за закъснение на процеса. В допълнение към новото лекарство се изследват и други средства като метформин и рапамицин, известни с евентуалните си свойства срещу стареене.
Въпреки че тестванията с хора към момента не са завършили, първите резултати дават вяра, че може да е допустимо да се забави стареенето и да се удължи здравословния живот. Въпреки това остават въпроси по отношение на поносимостта и дълготрайните резултати на тези медикаменти.