Учените от международен изследователски проект търсят възможност да създадат съвременна

...
Учените от международен изследователски проект търсят възможност да създадат съвременна
Коментари Харесай

Учени търсят модерната версия на кирпича


Учените от интернационален проучвателен план търсят опция да основат модерна версия на кирпича – сместа от глина, пясък и плява, която – в разнообразни вариации – е употребена от епохи за строителството на къщи. Целта на плана е да „ модернизира “ старинния и резистентен строителен материал за потребление в актуалните стандарти за сградна енергийна успеваемост, написа GreenTech.bg.

„ CobBauge “е план за съдействие сред откриватели от Обединеното кралство и Северна Франция. Самата дума е кръстоска сред британски и френски език. Целта пък е коренно увеличение на способността на коб-а да улавя топлината в постройките. Техниката включва два разнообразни типа кирпич – едната е „ лека “ версия, с по-големи изолационни свойства, а другата включва по-плътен, по-здрав кирпич. Заедно, двата типа би трябвало да образуват стени, годни да отговорят на актуалните стандарти за сградна енергийна успеваемост, изяснява ръководителят на плана – професор Стив Гудю от университета в Плимут. Резултатите от първия стадий от плана бяха споделени с обществеността и експертите от строителната промишленост на събитие, проведено в университета.

Използването на кирпич – примес от глина, вода и растители нишки като плява или коноп – има капацитет да докара до доста понижаване на излъчванията на въглероден двуокис (CO2) в строителството. Същата примес може и да понижи строителните боклуци дратично спрямо стандартните строителни материали. Ала обичайният коб, употребен за къщи от епохи, не може приемливо да отговори на най-съвременните регулации за термалните свойства на постройките.

За да се случи това, в търсене на „ нова версия “ на кирпич са се впуснали откривателите от няколко британски и френски университета и института. Първата фаза на „ CobBauge “ беше финансирана с над 1 000 000 евро по програмата Interreg VA France (Channel) England Programme и Европейския фонд за районно развиване (ЕФРР).

„ Това, което вършим, е да вземем един стабилен обичаен материал и да го „ актуализираме “, споделя проф. Гудю. „ Голяма част от ролята на университета в плана е анализиране и премерване на топлинните характерности на другите типове почви, изплзвайки най-съвременните способи, с цел да актуализираме един старовремски материал. Тъй като това, което сме измислили, без подозрение е съвременна интерпретация на кирпича, ние се надяваме, че то ще задоволи и традиционалистите, и тези, които търсят високотехнологичен, енергийно ефикасен материал. В резултат на това проучване ние можем да кажем, че няма причина кирпичът да не може да се употребява за създаване на съвременни къщи, които дават отговор на най-новите стандарти “.

„ Навсякъде, където се срещат тежки глинести почви … можете да откриете здания от кирпич, “ споделя доктор Джим Карфре, преподавател по екологично строителство в университета. „ През миналата година ние изпробвахме разнообразни смеси, основани на британски и френски почви, и в двата разновидността. Двата типа могат да бъдат комбинирани дружно за построяването на стени от композитен коб, който ще подхожда на на настоящите регулации “.

В идната фаза от плана ще бъде изработен обстоен, нескончаем разбор на изискванията на живот вътре в постройките от кирпич. Ще се изследват техните топлинни характерности, мокрота, съществуване на частици, in-situ съществуване на летливи органични съединения (ЛОС) и потреблението на сила.
Източник: 3e-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР