Цинк: Ключов минерал за здравето. Храни, богати на цинк
Цинкът е микроелемент, който има жизненоважна роля за организма и е нужен за здрава имунна система. Липсата му може да направи човек по-податлив към заболяване.
Тъй като тялото не създава самостоятелно цинк, то ние би трябвало да си го набираме посредством храна или хранителни добавки.
Тази публикация коментира всичко, което би трябвало да знаете за минерала, в това число неговите функционалности, изгодите за здравето, рекомендации за банкет и дозиране, храни, богати на цинк, както и евентуални странични резултати.
Какво е цинк и каква е функционалността му в тялото? Среща се в към 300 характерни ензима, играе значима роля при репликацията на ДНК и е втори метал след желязото по периодичност на срещане в човешкия организъм. Той е от решаващо значение за развиването и функционалността на имунните кафези.Основен е и за здравето на кожата и производството на протеини. В протеините, цинковите йони постоянно са свързани във веригите на аминокиселини.
Нещо повече, растежът и развиването на тялото разчитат на цинка, заради ролята му в растежа и деленето на клетките.
В човешкото тяло са разпределени към 2 – 4 гр. цинк. Най-голяма част от него се намира в мозъка, мускулите, костите, бъбреците и черния дроб, като най-високи концентрации има в простатата и елементи от очите.
Някои съществени процеси, за които е нужен :
- Имунна функционалност
- Ензимни реакции
- Синтез на протеини и на ДНК
- Заздравяване на рани
- Растеж и развиване
- Генна експресия
Натурален цинк се намира в огромно многообразие, както от растителни, по този начин и от скотски храни. За тях ще може да прочетете в публикацията.
Накратко : Цинкът е главен минерал, който тялото не създава независимо и не може да складира. Той подкрепя растежа, синтеза на ДНК, имунната функционалност, ензимните реакции и други
Здравословни изгоди от банкет на цинк Увеличава имунитета и се бори с грип Цинкът постоянно се приема като естествено лекарство за битка с настинки и признаци на болести. Може да понижи риска от боледуване от елементарна простуда, както и може да форсира лечебния развой. Изследванията демонстрират, че може да повлияе на молекулярния развой, който предизвиква построяването на мукус и бактерии в носните проходи. Има способността да упражнява антивирусно деяние, като се свързва с рецепторите в назалните епителни кафези и блокира техните резултати. Изследванията, извършени от Центъра за здравно обучение в Chandigarh India, откриват, че когато цинкът е прибавен в границите на 24 часа от появяването на признаци, свързани със студа, продължителността на признаците е доста понижена, спрямо контролната група, която не е приемала цинк. Действа като мощен антиоксидант Цинкът е ефикасен противовъзпалителен и антиоксидантен сътрудник, който спомага в битката с оксидативния стрес.Особено при хора в преклонна възраст, изгодите се показват в способността му да поддържа здравословно клетъчно разделяне, предотвратявайки раковата мускулна разновидност и задържането на туморния напредък.
Когато откриватели от Медицинската гимназия в Университета в Мичиган учат капацитета на минерала при прибавяне на цинк към група от 50 възрастни, те откриват, че равнищата на маркерите на оксидативния стрес са доста по-ниски, по отношение на плацебо група.
Тези, с по-ниски равнища на цинк, които не приемат хранителни добавки, имат по-високи равнища на възпалителни цитокини, по-високи плазмени оксидативни стресови маркери и молекули за адхезия на ендотелиални кафези.
Ускорява зарастването на раниЦинкът е постоянно употребен в лечебните заведения като лекуване при изгаряния, при избрани язви и други кожни пострадвания.
Тъй като минералът играе сериозна роля в синтеза на колаген, имунната функционалност и възпалителната реакция, той е нужен за вярното лекуване.
Около 5% от наличието на цинк в тялото е съсредоточено в кожата.
Докато дефицитът на цинк може да забави зарастването на рани, допълнението с хранителна добавка потвърдено форсира възобновяване.
Например, в 12-седмично изследване (английски) при 60 души с диабетични язви, тези, лекувани с 200 мг цинк дневно, са имали доста понижаване на размера на язвата спрямо плацебо група.
Балансира хормоните
Цинкът е от изгода за хормоналното здраве и плодовитостта, тъй като играе значима роля в производството на хормони, в това число за естественото повишение на тестостерона.
Също по този начин оказва въздействие и върху женските полови хормони и даже взе участие в основаването и освобождението на яйца от яйчниците.
Той е нужен за производството на естроген и прогестерон при дамите, които поддържат репродуктивното здраве.
Прекалено високите или прекомерно ниски равнища на естрогените могат да причинят проблеми с менструацията, промени в настроението, ранна менопауза, неплодородие и даже да усилят риска от някои типове рак.