Цената на златото достигна рекорд от 3508,50 долара за унция,

...
Цената на златото достигна рекорд от 3508,50 долара за унция,
Коментари Харесай

В търсене на сигурност цената на златото достигна рекордни нива

Цената на златото доближи връх от 3508,50 $ за унция, което е растеж от една трета от началото на годината.Основни фактори за повишаването са геополитическите разтърсвания и упованията за промени в паричната политика на Съединени американски щати.Действията на президента Доналд Тръмп в интернационалната търговия и рецензиите му към Федералния запас са основен мотор на растежа.Очакванията за намаляване на лихвите от Фед вършат златото по-привлекателна инвестиция, а подозренията за политическа интервенция ускоряват търсенето.

Цената на златото продължава да се подвига и във вторник сутринта доближи рекордните 3508,50 $ за унция. Това е растеж от близо една трета от началото на годината.

Инвеститорите все по-често се обръщат към благородния метал като благонадежден актив в интервали на икономическа неустойчивост. Според анализатори актуалният напредък е резултат както от геополитическите разтърсвания, по този начин и от упованията за промени в паричната политика на Съединени американски щати.

Златото нарастна внезапно още при започване на годината, откакто президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп вкара нови мита и съществено разклати международната търговия.

Адриан Аш, шеф на проучванията в BullionVault, разяснява пред BBC, че точно дейностите на Тръмп в интернационалната търговия и геополитиката са главният мотор на сегашния растеж. „ Всъщност точно изборите в Съединени американски щати предходната година подхраниха този развой “, акцентира той.

Друг основен фактор са упованията за намаляване на главния лихвен % от страна на Федералния запас. По-ниските лихви понижават доходността на обичайните вложения и вършат златото по-привлекателна опция.

Не на последно място, напрежение основават и подозренията за политическа интервенция в работата на американската централна банка. Тръмп неведнъж подлага на критика ръководителя на Фед Джером Пауъл и неотдавна се опита да освободи една от шефките – Лиза Кук.

Дарън Нейтън от Hargreaves Lansdown счита, че тези опити да се подкопае независимостта на Федералния запас ускоряват интереса към активите убежища, измежду които е и златото.

Подобно предизвестие насочи и президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард. Според нея, в случай че Тръмп подкопае независимостта на Фед, това би представлявало „ доста сериозна заплаха “ за международната стопанска система.

Тя съобщи, че в случай че Фед бъде заставен да реагира на политиката на Тръмп, това би имало „ доста обезпокоително “ отражение върху икономическата непоклатимост в Съединени американски щати и надлежно върху останалата част от света.

Традиционно внезапният скок на цените на златото води до спад в потреблението на двата най-големи пазара – Китай и Индия, което балансира цените на международно равнище. Този път обаче наклонността е друга: купувачите се пренасочват от бижута към капиталови форми на злато като кюлчета и монети, което в допълнение усилва така и така високите равнища на търсене, респективно и цените.
Източник: boulevardbulgaria.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР