Целта на посещението е Боянската църква да стане привлекателен център

...
Целта на посещението е Боянската църква да стане привлекателен център
Коментари Харесай

Стягат Боянската църква за 47-ата сесия на ЮНЕСКО през 2025 г.

Целта на визитата е Боянската черква да стане прелъстителен център за делегатите на 47-ата сесия на Комитета за международно завещание на ЮНЕСКО, която ще се организира през юли 2025 година в София. От ведомството акцентират, че семейството на такова влиятелно събитие акцентира уговорката на страната към опазването на международното завещание и предизвиква световното съдействие в тази област. Очаква се това да донесе обилни преимущества за страната, като увеличение на интернационалния авторитет, засилен интерес към културните и естествени обекти, стимулиране на туристическия поток и стопанската система, както и нови благоприятни условия за подсилване на дипломатическите връзки и съдействието с други страни.

 

Очаква се също по този начин семейството на сесията да усили възможностите за приемане на финансова и техническа помощ от ЮНЕСКО за запазване и развиване на българските обекти на международното завещание. Посещението на културния министър е в подтекста на тези старания, прецизират от министерството.

Боянската черква " Св. Никола и св. Пантелеймон " е един от културните знаци на България. Тя е известна със забележителните си средновековни фрески, в това число ктиторските изображения от 1258/59 година на севастократорската двойка Калоян и Десислава, както и на българското владетелско семейство от това време: цар Константин Тих Асен (1257 - 1277 г.) и кралица Ирина.

 

Стилът на стенописите от 1259 година е обвързван с традициите на Търновската живописна школа от XIII в. Неизвестният занаятчия следва класическата иконография. Живописта му е ярка и наситена, облиците са витални и богати на духовни нюанси, а портретната характерност на светските лица е подчертана. Този реформаторски метод класира храма " Св. Никола и св. Пантелеймон " в листата на международното културно и историческо завещание. От 2003 година Боянската черква е филиал на Националния исторически музей, а реставрацията ѝ стартира в средата на ХХ в. и приключва през 2006 г.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР