Трябва ли ключовите фигури, обвинени в корумпиране на Европейския парламент,

...
Трябва ли ключовите фигури, обвинени в корумпиране на Европейския парламент,
Коментари Харесай

Преследване на мъжете, обвинени в корумпиране на Европейския парламент в Белгия

„ Трябва ли основните фигури, упрекнати в корумпиране на Европейския парламент, да бъдат задържани или не? “

Това е въпросът, който е в основата на абсурда, прочут като „ Катаргат “ най-сериозните обвинявания в корупция , засегнали институциите на Европейския съюз от десетилетия насам, написа „ Politico “. В рамките на огромно следствие на белгийската полиция и разузнаване съществени дипломатически и държавни фигури са упрекнати в превеждане на заплащания на членове на Европейския парламент в подмяна на оказване на въздействие върху решения в интерес на Катар и Мароко .

През януари белгийските управляващи издадоха национално съобщение за ареста на катарския министър на труда Али Бин Самих Ал Мари , неговия асистент Беттахар Буджелал и посланика на Мароко в Полша Абдерахим Атмун , съгласно отчети на белгийската полиция, които „ Politico “ е прегледал.

По-късно същия месец Мишел Клайз, тогава водещ съдия-следовател по делото, разпореди уведомленията за арест да бъдат анулирани. На по-късна дата за двамата представители на катарското държавно управление са издадени нови уведомления за арест , единствено че едното от тях още веднъж е анулирано.  Ако това звучи объркващо, то е тъй като е по този начин. Експерти, с които „ Politico “ се съветва, обявиха, че внезапното издаване и анулиране на уведомления за арест не е нормална процедура. Антъни Рицо, юрист и учител по право в брюкселския университет ULB, който от време на време се е изправял против Клайзе, съобщи:

„ Доста извънредно е да се издаде национална нотификация за арест на някого и по-късно да се анулира единствено седмица по-късно, в случай че в това време лицето не е било открито от полицията или в случай че нещо в следствието не потуши изцяло следата. “

„ Престъпна активност “

В случая с Атмун Клайз за първи път на 5 януари се изготвя искане до френските управляващи за заледяване на активите на мароканския посланик във Франция , в това число тризвезден хотел и апартамент, както и всички негови банкови сметки, демонстрират документите. На идващия ден той изпраща национално съобщение за ареста на Атмун. Уведомленията за арестите на Буджелал и Ал Мари са издадени на 11 януари.

След това Клайз е изготвил документите за искане на европейска заповед за арест и алена бюлетина на Интерпол за Атмун на 12 януари, съгласно документите, оценени от „ Politico “.

В настояванията на Клайз се твърди, че „ в границите на активността си в незаконна организация Атмун в качеството си на подкупен е получавал средства от мароканските управляващи, с цел да пристъпи към разнообразни корупционни дейности по отношение на държавни чиновници (членове на Европейския парламент) или техни помощници за да повлияе на решенията в Парламента в интерес на Кралство Мароко “ .

Уведомленията за арест и на тримата мъже бяха анулирани на 18 януари. Но това не значи, че те към този момент не са били търсени.

Все още ли се търсят?

Същия ден за Буджелал и Ал Мари са издадени публични белгийски заповеди за арест , съгласно документи, с които се е срещнала медията. Заповедите за арест се разграничават от уведомленията за арест, защото те значат, че лицето може да бъде вкарано в пандиза, за разлика от превантивното задържане за период до 48 часа .

Два месеца по-късно прокурорите са потърсили помощ от полицията в чужбина. Те желаеха европейски заповеди за арест и червени вести на Интерпол за Ал Мари и Буджелал по обвинявания в корупция, пране на пари и присъединяване в незаконна организация. В настояването се прецизира, че Катар и Мароко не би трябвало да бъдат уведомявани за аленото уведомление.

Към този миг управляващите са издали и нови национални уведомления за ареста на Буджелал и Ал Мари в Белгия , съгласно документите, видени от „ Politico “.

Но размяната на отзиви не е завършила дотук. На 16 май т.г. Клайзе краткотрайно анулира както националните, по този начин и интернационалните уведомления за ареста на Ал Мари. От документите не излиза наяве дали по-късно те са били наложени още веднъж.

Големият въпрос е за какво прокурорите не престават да трансформират мнението си . Разпространяват се разнообразни клюки , само че нищо не е доказано.

В петък белгийските медии твърдяха, че заповедта за арест на Ал Мари е била анулирана в подмяна на помощта на Катар в договарянията за освобождението на Оливие Вандекастеле, белгийски филантропичен служащ, който е арестуван в Иран повече от година.

По-късно същия ден министър-председателят Александър де Кроо съобщи, че „ в никакъв случай не е имало връзка с различен случай, с цел да се обезпечи освобождението на Оливие Вандекастеле “ или на тримата други европейски жители, освободени от Иран малко по-късно. Той добави, че Оман , а не Катар , е улеснил договарянията .

Дипломатически имунитет

Допълнително затруднение за възможен арест е фактът, че както Ал Мари, по този начин и Атмун могат да претендират за дипломатически имунитет . Катарският министър на труда би бил евентуално предпазен от арест, в случай че пътува в чужбина от името на страната си, до момента в който Атмун би бил освободен от наказателно гонене като дипломат, в случай че бъде открит в Полша , където се намира публично.

Според Джесика Финел, френски юрист по наказателноправни въпроси, европейската заповед за арест на Атмун „ може да бъде изпълнена без възражения във всяка страна от Европейския съюз, като се изключи Полша “ .

От експлоадирането на абсурда през декември предходната година Ал Мари не е стъпвал публично в Европейския съюз . Той обаче е пътувал до Йордания , с цел да се срещне с палестинския си сътрудник, посетил е Мароко , а през юли е пътувал и до Женева , Швейцария, където е бил ръководител на конференция на 111-ата сесия на Международната организация на труда – организация на Организация на обединените нации, чийто мандат е да предизвиква обществената и икономическата правдивост посредством установяване на интернационалните трудови стандарти .

Според разкрит отчет на белгийските секрети служби, включен в полицейските документи, с които се е срещнал “Politico ”, Атмун от своя страна е „ прекарал доста време в резиденцията си “ , откакто е излязла новината за корупционния скандал . Той е възнамерявал да прекара новогодишните празници в Мароко, само че е отпътувал по-рано, като е запазил датата на полета си в загадка. В отчета се добавя, че той изяснява бързината си с неприятното здравословно положение на майка си.

Интерпол отхвърля да разяснява дали за тримата мъже са били издадени червени вести . Европол и Евроджъст , организациите, отговарящи за европейските заповеди за арест, препратиха въпросите към белгийската федерална прокуратура, която не отговори на молбата за коментар.

Френското министерство на вътрешните работи също отхвърли да разяснява. Атмун, Буджелал, Ал Мари и посолствата на Катар и Мароко не дадоха отговор на молбите за коментар. Министърът на външните работи на Мароко отхвърли страната да е забъркана в абсурда „ Катаргат “ . Катар отхвърли обвиняванията, че се е намесил в демокрацията в Европейски Съюз .

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР