АКФ разкри: България губи 26 млн. лева заради Чирен
Държавата необяснимо се е отказала от 26 милиона лв. неустойки поради неуспеха на стратегическия план за уголемение на газохранилището в, който е от национално и европейско значение. Този случай разкрива съществени нарушавания и злоупотреби, документирани в следствие на
Проектът, който трябваше да завърши със завършването на 13 нови сондажа до 26 ноември 2024 година, бе преустановен без ясна аргументация. В допълнение, „ Булгартрансгаз “ се е съгласил да не търси неустойки и вреди от изпълнителя, компанията „ Главболгарстрой “.
Разследването на АКФ , озаглавено „ Чирен: поръчки с комфортен надолнище “, се основава на непубликувани документи и свидетелства на Велко Пеев, някогашен вътрешен инспектор на „ Булгартрансгаз “. Одитът му разкрива голям брой нарушавания, в това число:
– Неправомерна смяна на техническите параметри на плана, което понижава разноските на изпълнителя, само че усилва рисковете за сигурността.
– Забавяне и липса на прогрес в строителството, макар че по-голямата част от сумата по контракта е предплатено изплатена.
– Смяна на подизпълнителите с компании без опит в сондажите, в това число сдружения, свързани със глобения по закона „ Магнитски “ Делян Пеевски.
Проектът, оценен на 221 милиона лв. , заплашва България с:
– Загуба на 78 милиона евро европейско финансиране, заради несъблюдение на периодите.
– Невъзможност за разширение на потенциала на Чирен, който е основен за енергийната сигурност на страната.
– Сериозни опасности за сигурността, свързани с потреблението на несъответствуващи технологии за сондажите.
Според адв. Деница Руканова от АКФ, „ смяната на изискванията на поръчката в хода на осъществяването е жестоко нарушаване на закона и ощетява страната с над 90 милиона лв. “ . Докладът на Велко Пеев е подаден до ДАНС , Европейската прокуратура и министерствата на енергетиката и финансите, само че среща слаб отзив. Единствено Европейската прокуратура подхваща дейности, като претърсва офисите на „ Булгартрансгаз “ през август 2024 година
Междувременно Велко Пеев е уволнен по официални учредения и стартира да получава закани за живота си . Въпреки сигналите за корупция и сериозните нарушавания, българските институции остават пасивни. Провалът на плана за уголемение на Чирен е индикативен за сериозните проблеми в ръководството на стратегическите инфраструктурни планове. Фондация АКФ ще следи за реакциите на институциите и ще продължи да осведоми обществеността.
„ Въпросът е кой ще поеме отговорност? “ , разяснява шефът на АКФ Бойко Станкушев.
Случаят с разширението на Чирен акцентира потребността от по-строг надзор и бистрота в публичните поръчки, изключително за стратегически планове. Провалът на този план е освен стопански удар, само че и сериозна опасност за енергийната сигурност на страната.
Сарафов: Не е елементарно да бъда основен прокурор в мътно политическо време